To jeden z najważniejszych dokumentów tożsamości, zwłaszcza dla podróżników. Choć to bardzo osobista rzecz, nie do końca mamy wpływ na jej wygląd. Dla paszportowych okładek na całym świecie zarezerwowane są tylko 4 barwy: czerwona, niebieska, zielona i czarna.
Na kolor paszportu ma wpływ geografia, stosunki polityczne, a nawet religia. Jednak nie tylko kolor jest ważny. Wspólny na arenie międzynarodowej jest także format dokumentu i wymogi techniczne. O kolorze paszportu nie decyduje ścisły system kategoryzacji. Nie oznacza to jednak, że kolory są zupełnie przypadkowe.
Bordowe paszporty zarezerwowane są dla państw członkowskich Unii Europejskiej, nie licząc Chorwacji oraz zwyczajowo dla krajów ubiegających się o członkostwo. Ciemnoczerwonymi paszportami posługują się też mieszkańcy państw należących do Wspólnoty Andyjskiej, czyli obywatele Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru i Peru.
Granatowymi paszportami posługują się obywatele USA oraz mieszkańcy Karaibów. Podobnie kraje przynależące do organizacji Wspólny Rynek Południa, tj. Argentyna, Brazylia, Urugwaj, Paragwaj. Wyjątek stanowi Wenezuela, w której dokumenty mają kolor bordowy. Ciemnoniebieskie paszporty obowiązują także w Syrii.
Paszporty w kolorze zielonym obowiązują w krajach, w których dominuje islam. Zieleń to ważny kolor dla wyznawców tej religii. Podobno to ulubiony kolor Mahometa. Dokumenty w odcieniach zielonego używane są także przez wielu członków Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, tj. w Nigerze i Senegalu.
Paszporty w kolorze czarnym mają wydzwięk praktyczny. Na okładkach w ciemnym kolorze nie są tak bardzo widoczne zabrudzenia. Ciemne paszporty wydają się też nieco bardziej oficjalne. W Botswanie, Zambii i Nowej Zelandii, czarny kolor paszportu koresponduje z barwami narodowymi.
Autor: Sylwia Owca
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.