Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Komisja Wenecka odrzuca wniosek rządu. Raport o Polsce za tydzień!

126

Rząd polski złożył do Komisji Weneckiej wniosek, w którym poprosił o przełożenie terminu wydania opinii ws. zmian ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Komisja nie przychyliła się jednak do tej prośby - podaje TVP Info.

Komisja Wenecka odrzuca wniosek rządu. Raport o Polsce za tydzień!
(East News, Tibor Illyes)

Wniosek złożyło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Celem takiego posunięcia miało być "odzyskanie zaufania" do Rady Europy i Komisji Weneckiej, które polska dyplomacja miała stracić w wyniku przecieku do mediów projektu ostatecznej opinii na temat zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Projekt ten w bardzo krytyczny sposób odnosi się do zmian przeforsowanych w błyskawicznym tempie przez Prawo i Sprawiedliwość.

Przeciek projektu opinii niewątpliwie w poważny sposób podważył zaufanie, jakim obdarzaliśmy Radę Europy i Komisję Wenecką w tej sprawie. Zaproponowałem sekretarzowi generalnemu, żeby podjął kroki mające na celu odbudowę tego zaufania. Jednym z nich, uważamy, jest zdecydowanie na odłożenie procedowania tej opinii tak, żeby uniknąć atmosfery wzmożonej walki politycznej - tłumaczył szef MSZ Witold Waszczykowski.

Komisja Wenecka ubolewa nad przeciekiem, ale zdania nie zmienia. W oświadczeniu wyjaśnia, dlaczego nie można zidentyfikować winnych udostępnienia poufnych informacji na zewnątrz, a także potwierdza, że opinia na temat polskich zmian legislacyjnych w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym pojawi się w zapowiedzianym wcześniej terminie. Chodzi o 11-12 marca, czyli datę kolejnego posiedzenia Komisji.

Komisja Wenecka żałuje, że projekt opinii ws. zmian w Trybunale Konstytucyjnym wyciekł do polskiej prasy. Takie projekty nie są publicznymi dokumentami i nie odzwierciedlają oficjalnej i pełnej opinii Komisji. W celu przygotowania dyskusji na sesji plenarnej projekty są zwykle wysyłane do dużej liczby osób i instytucji – członków Komisji i reprezentantów krajów członkowskich. Tym samym nie jest możliwe zidentyfikowanie źródła przecieku (…). W sprawie projektu opinii dotyczącej Polski, termin jej przyjęcia wyznaczono na następne posiedzenie Komisji, czyli 11-12 marca - głosi fragment oświadczenia KW.

Krytyka ze strony rządu może dziwić. W sprawie tej bowiem do Komisji Weneckiej zgłosił się sam minister Waszczykowski, który w grudniu poprosił ją o opinię. Przedstawiciele Komisji przyjechali na początku lutego do Polski na rozmowy z poszczególnymi stronami konfliktu o Trybunał, aby lepiej zapoznać się ze szczegółami sprawy, teraz zaś formułują ostateczne wnioski, które przedłożą polskiemu rządowi. Opinia Komisji nie jest wiążąca, a rząd polski nie musi się do niej zastosować

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić