Program, który napisali pracownicy Instytutu Technologicznego w Massachusetts nosi nazwę Data Science Machine. Ta prototypowa maszyna do analizy danych została poddana licznym testom, w których jej przeciwnikiem były zespołu złożone z ludzi. Chodziło o wykrywanie przewidywalnych wzorów w nieoczywistych zbiorach danych.
Komputer okazał się zdecydowanie lepszy, pokonując 615 z 906 ludzkich drużyn. Warto wspomnieć, że żywi uczestnicy spędzali dni, tygodnie, a w niektórych przypadkach nawet miesiące, by odkryć prawidłowości i połączenia w niektórych sprawach. Maszyna rozwiązywała swoje problemy w zaledwie kilka godzin.
Algorytm używa różnych sztuczek, by replikować ludzkie zdolności i zwiększać wydajność. Dużo szybciej porównuje, mierzy, a także wykonuje serie trudnych obliczeń. Zwraca także szczególną uwagę na kategorie takie jak nazwa miesiąca czy marka produktu. Nowe wyniki poddaje dalszej analizie i porównuje ze starymi.
*Algorytmy takie jak Data Science Machine, choć odkrywcze, to raczej w pełni nie wyprą ludzkiej intuicji. *Mogą jednak pomóc analizować ogromne zbiory danych, które zalegają na komputerowych dyskach oraz w archiwach i w ten sposób przyspieszyć rozwój nauki. Badacze na razie każą jednak zachować spokój - to jeszcze nie jest sztuczna inteligencja, zdolna podejmować własne decyzje i mogąca zagrozić ludzkości.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.