Nie ma wątpliwości, że dostawa F-35A ma na celu zapewnienie militarnej supremacji nad sąsiednimi krajami w regionie, a zwłaszcza otworzenie "bramy" ”do inwazji na Północ - twierdzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Północnej.
"Niewidzialne" samoloty Korea Południowa kupuje od USA. Kim Dzong Un najwyraźniej niezwykle obawia się obecności na Półwyspie Koreańskim maszyn F-35A, które uważa się za najnowocześniejsze na świecie. Korea Północna nie dysponuje sprzętem umożliwiającym wykrywanie tych samolotów.
Nie mamy innego wyboru, jak tylko opracować i przetestować specjalne uzbrojenie, aby całkowicie zniszczyć zabójczą broń w Korei Południowej - głosi przekaz północnokoreańskiego MSZ, który cytuje południowokoreańska gazeta "Czosun Ilbo".
Zobacz także: Spotkanie Donald Trump - Kim Dzong Un. Prezydent USA przekracza granicę
Dwa samoloty F-35A trafiły do Korei Południowej w marcu 2019 roku. Kolejne maszyny siły powietrzne Seulu odbiorą jeszcze w tym roku. Ma być ich 13. A do 2022 roku Koreańczycy z Południa będą mieli na stanie 40 samolotów F-35A.
Korea Północna nie ma technologii, by zagrozić "niewidzialnym" samolotom. Jednak obserwatorzy obawiają się, że Kim Dzong Unowi mogą przyjść z pomocą Chińczycy. Pekin twierdzi, że dysponuje systemami radarowymi, które pozwalają wykrywać maszyny zbudowane z wykorzystaniem technologii "stealth".
Groźby z Pjongjangu popłynęły niedługo po informacji USA o rakietach Hwasong-15. Międzykontynentalna broń Kim Dzong Una była testowana przez Koreę Północną ostatnio w listopadzie 2017 roku. Teraz dowództwo sił USA w Korei Południowej stwierdziło, że rakieta Hwasong-15 jest w stanie uderzyć w każde miejsce na terytorium Stanów Zjednoczonych.
Amerykanie opierają swoje szacunki na danych wywiadowczych. Zostały one zebrane z satelitów, podczas obserwacji z samolotów szpiegowskich oraz dzięki stacjom radarowym. Informacje o zasięgu broni Kim Dzong Una mogą budzić grozę, jednak do tej pory nie ma pewności, czy Korea Północna zmniejszyła głowice nuklearne do rozmiarów pozwalających uzbroić międzykontynentalne rakiety w ładunek jądrowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.