Agencja badawcza "United Surveys", zapytała Polaków, Niemców i Włochów o ich nastroje w związku z zagrożeniem koronawirusem. Widać wyraźne różnice w odpowiedziach ankietowanych w zależności od ich pochodzenia. Polacy wykazywali się większym spokojem w obliczu wirusa niż przedstawiciele pozostałych narodowości.
Polacy względnie spokojni. Na pytanie dotyczące obawy przed zachorowaniem na koronawirusa najwięcej ankietowanych zaznaczyło odpowiedź "raczej nie" - 38,5 proc. "Raczej tak", wskazało 27,3 proc. ankietowanych. Na trzeciej pozycji znaleźli się niezdecydowani. Odnośnie do emocji wywołanych przez pandemię, Polacy przejawiają chwiejne nastroje, zmieniające się z upływem czasu.
Przedstawiciele Włoch wyrażali zdecydowanie większy niepokój od pozostałych. Zarażenia wirusem zgodnie z najnowszymi danymi "raczej" obawia się 45 proc. ankietowanych oraz 22 proc. obawia się "zdecydowanie".
Zdecydowana większość Niemców - 66,4 proc. jest zaniepokojona rozprzestrzenianiem się wirusa. Mniejsza część ankietowanych wskazała jednak obawę związaną z zarażeniem się koronawirusem.
Polacy poparli decyzje rządu służące przeciwdziałaniu pandemii. Działania rządu jako "raczej dobre" oceniło 41,6 proc. badanych, po głosach neutralnych - 29,8 proc., trzecią pozycję zajęła odpowiedź "zdecydowanie dobrze".
Włosi wypowiedzieli się dość pozytywnie odnośnie decyzji swoich władz. Odpowiedzi ankietowanych zmieniały się jednak wraz z rozwojem epidemii. Zdania Niemców w tej kwestii są podzielone, 40,7 proc. z nich uznało działania rządu za wystarczające, 39 proc. za niewystarczające, a 13 proc. za zbyt daleko idące.
Zobacz także: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące
Warto zaznaczyć jednak, że Polacy są na wcześniejszym etapie rozwoju epidemii. Relatywny spokój opinii publicznej, może się wkrótce odmienić. Twórcy badania podkreślają, że różnica w stopniu zaawansowania epidemii między państwami jest istotna. Nie ma jednak pewności, czy w kolejnych tygodniach Polska i Niemcy będą powielać schemat Włoch.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.