Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Natalia Bogucka | 

Koronawirus. Czy do pandemii mógł doprowadzić destrukcyjny wpływ człowieka na środowisko?

320

Wraz z rozwojem pandemii koronawirusa mnożą się pytania o to, skąd wziął się ten niebezpieczny wirus. Jako potencjalne źródło wskazuje się targ w Wuhan. Wielu naukowców wysuwa jednak bardziej szczegółowe wnioski i argumentuje, że do pandemii wirusa SARS-CoV-2 doprowadziła działalność człowieka.

Targ w Chinach
Targ w Chinach (Getty Images, Kevin Frayer / Stringer)

Badania sugerują, że epidemie chorób odzwierzęcych, takich jak Ebola, SARS, ptasia grypa, a teraz Covid-19, są coraz częstsze. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacuje, że trzy czwarte nowych chorób zarażających ludzi pochodzi od zwierząt.

Wielu ekspertów sądzi, że wirusy odzwierzęce są związane z działalnością człowieka. Ludzie coraz bardziej ingerują w przyrodę, zakłócając równowagę ekosystemu. Jednocześnie wkraczamy w siedliska dzikich zwierząt i przejmujemy od nich choroby, które wcześniej nam nie zagrażały.

Atakujemy lasy tropikalne i inne dzikie krajobrazy, które są siedliskiem tak wielu gatunków zwierząt i roślin - a wśród nich jest tak wiele nieznanych wirusów. Ścinamy drzewa, zabijamy zwierzęta lub umieszczamy je w klatkach i wysyłamy na rynki. Zakłócamy ekosystemy i pozbywamy wirusy z ich naturalnych gospodarzy. Kiedy tak się dzieje, potrzebują nowego żywiciela. Często my się nim stajemy - napisał w "The New York Times” David Quammen, uznany pisarz popularnonaukowy.

Naukowcy podkreślają, że ludzie sami stwarzają warunki do rozprzestrzeniania się chorób, zmniejszając naturalne bariery między nimi a zwierzętami, które są żywicielami wirusów. W wyniku działalności człowieka zwierzęta tracą swoje siedliska i muszą żyć bliżej innych gatunków i ludzi.

Przenoszenie chorób z dzikich zwierząt na ludzi jest obecnie ukrytym kosztem rozwoju gospodarczego człowieka. Jest nas o wiele więcej w każdym środowisku. Docieramy do wcześniej nienaruszonych miejsc i jesteśmy coraz bardziej narażeni. Tworzymy siedliska, w których wirusy są przenoszone łatwiej, a potem jesteśmy zaskoczeni, że pojawiają się nowe choroby - powiedziała "The Guardian" Kate Jones z University College London.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Koronawirus to dopiero początek?

Eksperci ostrzegają, że wybuch koronawirusa SARS-CoV-2 może być zaledwie początkiem podobnych pandemii i musimy być na nie przygotowani. Podkreślają, że bardzo ważna jest edukacja i przekazywanie ludziom informacji o patogenach.

Patogeny nie szanują granic gatunków. Wcale nie jestem zaskoczony epidemią koronawirusa. Większość patogenów nie została jeszcze odkryta. Jesteśmy na samym czubku góry lodowej - alarmuje ekolog Thomas Gillespie z Uniwersytetu Emory’ego.

Nie możemy przewidzieć, skąd nastąpi następna pandemia, dlatego potrzebujemy planów ograniczenia ryzyka, aby uwzględnić najgorsze możliwe scenariusze. Jedyną pewną rzeczą jest to, że kolejna pandemia z pewnością nadejdzie - podkreśla Brian Bird, wirusolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Zobacz także: Grupy krwi a COVID-19. Badania z Chin

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić