Coraz więcej badań naukowych potwierdza zaskakującą zależność. Statystyki z różnych krajów potwierdzają, że zaskakująco niewielu palaczy zapada na COVID-19. Najnowsze badanie Instytutu Pasteura w Crépy-en-Valois w jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów we Francji wykazało, że palacze czterokrotnie rzadziej od innych zarażają się wirusem SARS-CoV-2.
Papierosy chronią przed koronawirusem? Lekarze nie idą tak daleko
Naukowcy z Instytutu Pasteura odrzucają pomysł zachęcania ludzi do palenia w celu ochrony przed chorobą koronawirusową. Epidemiolog Arnaud Fontanet podkreśla, że palacze są w znacznie gorszej sytuacji, jeśli zachorują na COVID-19. Uszkodzenia płuc i dróg oddechowych osób palących papierosy sprawiają, że są bardziej niż inni narażeni na poważne komplikacje.
Czytaj także:
Czy w maseczkach można palić papierosy? Sprawdź, co musisz wiedzieć o nowym obowiązku
USA. DNA z papierosa rozwiązało sprawę morderstwa z 1985 roku
Co zatem wynika z badań? Naukowcy przypuszczają, że nikotyna może częściowo uodparniać palaczy na zakażenie koronawirusem. Zastrzegają przy tym, że to dopiero teoria i dla jej potwierdzenia potrzeba przeprowadzić o wiele więcej badań.
Pracownicy służby zdrowia być może dostaną plastry nikotynowe. Pomysł zbadania wpływu plastrów na lekarzy i pacjentów oczekuje na zatwierdzenie przez ministerstwo zdrowia. Szef resortu Olivier Véran uważa teorię badaczy za "ciekawą" i zapewnił, że francuski rząd "nie będzie zamykać żadnych drzwi", które mogą doprowadzić do pokonania koronawirusa - informuje "The Telegraph".
Palenie pozostaje poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jednak w kontrolowanych warunkach czynniki nikotynowe mogłyby zapewnić skuteczne leczenie ostrej infekcji, takiej jak Covid-19 - podkreślają badacze z Instytutu Pasteura.
Zobacz też: Płonie Biebrzański Park Narodowy. Reporter WP był w centrum dowodzenia strażaków
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.