Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 

Koronawirus. Już milion zarażonych na całym świecie

9

Pandemia koronawirusa przybiera na sile. W czwartek padła kolejna granica - na całym świecie potwierdzono już milion zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Co gorsza, nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie zarażonych miało przybywać w wolniejszym tempie.

Koronawirus. Już milion zarażonych na całym świecie
(Getty Images, Woohae Cho)

Czwartek, jest dniem, gdy pandemia koronawirusa osiągnęła kolejną symboliczną granicę. Od jej wybuchu w Chinach w połowie grudnia do 2 kwietnia stwierdzono milion zarażeń. Już ponad 50 tysięcy z nich zakończyło się tragicznie.

Wzrost liczby zachorowań

Oznacza to, że śmiertelność koronawirusa wynosi niemal dokładnie 5 procent. W tym samym czasie wyleczono 210 tysięcy infekcji, czyli liczba aktywnych przypadków to 740 tysięcy.

Choć wirus roznosi się już od grudnia, to gwałtowny wzrost zachorowań nastąpił w ciągu ostatniego miesiąca. Jeszcze miesiąc temu, potwierdzonych zostało ledwie 90 tysięcy infekcji, a o 100 tysiącach przypadków donoszono 6 marca. Wówczas liczba zgonów wynosiła globalnie 3400. Wobec tego, nie tylko mamy do czynienia z błyskawicznym szerzeniem się choroby, ale też, że współczynnik śmiertelności wzrósł z 3,4 proc do 5 proc.

Koronawirus w Europie

Zmieniło się też geograficzne rozmieszczenie wirusa. Miesiąc temu nadal to Chiny były jedynym krajem, w którym problem osiągnął dramatyczną skalę. Donoszono też o rosnącej liczbie ofiar w Iranie oraz Korei Południowej.

W Europie większa liczba przypadków zaczynała pojawiać się we Włoszech. Jednak w tym kraju nadal było ich ledwie ponad 4 tysiące, przy obecnych 115 tysiącach Tylko w tym jednym kraju wzrosła więc ona trzydziestokrotnie i jest większa niż miesiąc temu na całym świecie.

Obecnie to Europa jest centrum pandemii, a w ostatnim czasie choroba gwałtownie szerzy się w Stanach Zjednoczonych (gdzie potwierdzono już 235 tysięcy zarażeń). Przewiduje się, że wkrótce z podobnymi wyzwaniami będzie musiała zacząć się mierzyć Ameryka Południowa.

W Polsce stwierdzono, jak na razie, prawie 2700 zachorowań, z czego 51 okazało się śmiertelnych. Dla porównania - gdy 6 marca pękła granica 100 tysięcy zakażonych na świecie, nad Wisłą stwierdzono tylko 6 przypadków, a kraj nadal funkcjonował w pełni normalnie.

Pozostaje mieć nadzieje, że pandemia zacznie zwalniać. Jednak zdaniem WHO i innych specjalistów, w najbliższym czasie raczej nie możemy na to liczyć.

Zobacz także: Zobacz także: Testy na koronawirusa. Wirusolog wyjaśnia, dlaczego nie wszyscy powinni je robić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić