W środę Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP poinformowała wiernych o zawieszeniu działania Centrów Muzułmańskich w Polsce na co najmniej dwa tygodnie. Jako przyczynę podano potrzebę ochrony ludzkiego życia i zdrowia, jak również ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii.
Drodzy Bracia i Siostry wszyscy zdajemy sobie sprawę z realnego zagrożenia jakie niesie ze sobą rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie naszego kraju. W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej w RP dotyczących udziału w modlitwie piątkowej i modlitwach zbiorowych w kraju, w którym pojawił się SARS-CoV-2odpowiadamy z pomocą Boga - stwierdziła Rada Imamów.
Piątkowe jak również zbiorowe modlitwy są odwołane w Centrach zarządzanych przez LM w RP z powodu uzasadnionego zagrożenia związanego z możliwością narażenia wiernych na zarażenie przedmiotowym wirusem i tym samym rozprzestrzeniania się epidemii - czytamy w komunikacie do wiernych.
Opuszczenie piątkowych modlitw i modlitw zbiorowych w sytuacji epidemii staje się obowiązkiem, ponieważ w naszym przypadku obowiązek zachowania własnego życia jest wypełniany jedynie poprzez środki takie jak nie gromadzenie się w miejscach publicznych i meczetach - pisze Rada Imamów w zakończeniu oświadczenia.
O podjęciu radykalnego kroku w związku z rozwojem epidemii koronawirusa poinformowano także w mediach społecznościowych. Komunikat został udostępniony dla wiernych w trzech wersjach językowych. Internauci od razu pochwalili tę decyzję.
Dziękuję, że chociaż Wy wykazujecie zdrowy rozsądek w tej trudnej sytuacji - mówi jedna z użytkowniczek Facebooka.
A szef Episkopatu Polski żąda większej ilości mszy w kościołach... - komentuje kolejny internauta, odnosząc się do decyzji Episkopatu w tej sprawie.
Do decyzji Rady Imamów odniósł się także poseł Adam Zandberg. Jego zdaniem pozostałe związki wyznaniowe powinny również podjąć takie kroki. Posłowie Lewicy wystosowali także apel o odwołanie mszy w kościołach.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Krzysztof Śmiszek o apelu ws. mszy: Kościół musi puknąć się mocno w głowę
Na podobny ruch nie zdecydowały się jednak władze Kościoła katolickiego. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki apeluje o zwiększenie liczby mszy. Jako uzasadnienie podaje się możliwość, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.