Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Koronawirus. Szef WHO: pandemia przyspiesza, ale nie jesteśmy bezradni

14

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegł w poniedziałek, że pandemia koronawirusa przyspiesza. Dodał jednak, że "możemy zmienić jej trajektorię".

Koronawirus. Szef WHO powiedział w poniedziałek, że nie jesteśmy "bezbronnymi świadkami".
Koronawirus. Szef WHO powiedział w poniedziałek, że nie jesteśmy "bezbronnymi świadkami". (East News, FABRICE COFFRINI/AFP)

W poniedziałek odbył się briefing prasowy z udziałem dyrektora generalnego WHO. Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że Światowa Organizacja Zdrowia została poinformowana już o ponad 300 tys. przypadków COVID-19, "z niemal każdego kraju na świecie".

Pandemia przyspiesza. Potrzeba było 67 dni od zgłoszenia pierwszego przypadku, aby ich łączna liczba osiągnęła 100 tys., 11 dni, żeby przekroczyła kolejnych 100 tys., i tylko 4 następnych dni, żeby przybyło kolejnych 100 tys. przypadków – powiedział szef WHO.

Zobacz też: Objawy koronawirusa. Tak choroba niszczy organizm dzień po dniu

Dodał, że "nie jesteśmy więźniami statystyk". Podkreślił też, że "meczu nie można wygrać, jeśli się tylko broni – trzeba również atakować".

Nie jesteśmy bezradnymi świadkami. Możemy zmienić trajektorię pandemii COVID-19. (…) Żeby wygrać, musimy atakować koronawirusa za pomocą agresywnych i dobrze ukierunkowanych strategii. Musimy badać każdy przypadek podejrzenia COVID-19, izolować i opiekować się każdym zarażonym, jak i namierzać i poddawać kwarantannie bliskich tej osoby – oznajmił Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO ostrzegł przy okazji przed "lekami" na koronawirusa. Podkreślił, że żadne skuteczne remedium nie jest w tej chwili dostępne.

Dostrzegamy rozpaczliwą potrzebę skutecznego leku. Nie ma w tej chwili żadnej terapii, której skuteczność w walce z COVID-19 zostałaby udowodniona. Wspaniale jest jednak widzieć, jak dużo energii wkłada się w badania nad lekiem – oświadczył.

Małe, polegające na obserwacji i nierandomizowane badania nie dostarczą nam odpowiedzi, których potrzebujemy. Stosowanie niezbadanych leków może dawać złudne nadzieje, bardziej zaszkodzić niż pomóc i spowodować niedobór leków potrzebnych do leczenia innych chorób – dodał.

"Świat reaguje dobrze". Szef WHO pochwalił ogólnoświatowe działania na rzecz powstrzymania koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19, którą powoduje. Zaapelował jednak przy okazji, aby podejmować podobne starania w walce z inną chorobą układu oddechowego – gruźlicą, której "można zapobiegać i którą można leczyć, a która zabija każdego roku 1,5 miliona ludzi".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić