Szwecja nie stosuje restrykcyjnych ograniczeń dla obywateli. Podczas gdy większość Europy dąży do ograniczenia kontaktów do niezbędnego minimum, Szwecja utrzymuje otwarte szkoły, restauracje i bary. Kraj potwierdził już 2526 zakażeń wirusem i 41 zgonów.
Wiele osób nie zgadza się z tymi działaniami. Peter Wolodarski, redaktor naczelny największej szwedzkiej gazety "Dagens Nyheter", zaapelował w niedzielę o nałożenie bardziej rygorystycznych ograniczeń i stanowcze działania w walce z koronawirusem.
Nie możemy pozwolić, aby ludzka desperacja z Wuhan i Bergamo powtórzyła się teraz w Szwecji. Jest to ryzyko, która narusza najbardziej fundamentalną zasadę społeczeństwa: każdy człowiek ma niepodważalną wartość - napisał Wolodarski.
Rząd wydał kilka zaleceń. W niedzielnym wystąpieniu telewizyjnym premier Stefan Lofven wezwał ludzi do „wzięcia odpowiedzialności” i stosowania się do nowych zasad. Należą do nich: praca z domu, pozostanie w domu z powodu choroby oraz szczególna ostrożność starszych, będących w grupie ryzyka.
Zakazano także zgromadzeń powyżej 500 osób. W większości innych państw liczba ta została ograniczona do 2 osób. W Szwecji pozostają także otwarte szkoły i uniwersytety ale zachęca się je do poprowadzenia wykładów i zajęć online. Podobnie jak reszta Unii Europejskiej, Szwecja zamknęła swoje granice.
Zainteresowanie mediów sprawiło, że politycy rozważają kolejne ograniczenia. Wiele ustaw jest podobno przygotowanych do wdrożenia, jednak nie ma powodów aby robić to natychmiast. Niektórzy wręcz zachęcają do wyjścia. W poniedziałek były szwedzki epidemiolog państwowy i obecny doradca Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Johan Giesecke, nakłaniał Szwedów do wyjścia i cieszenia się wiosennym słońcem.
W Szwecji, podobnie jak w innych krajach skandynawskich, liczba zakażeń może być wyższa. Testy wykonuje się tam tylko u pacjentów będących w ciężkim stanie, którzy mają co najmniej kilka objawów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.