Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Domański
Mateusz Domański | 

Koronawirus w Polsce. Abp Gądecki wydał dekret. Co ze spowiedzią i innymi sakramentami?

29

Arcybiskup Stanisław Gądecki wydał dekret, w którym poruszył między innymi kwestię sprawowania sakramentów, celebracji liturgii w Wielkim Tygodniu oraz terminów Pierwszych Komunii Świętych.

Kościół włącza się w walkę z pandemią koronawirusa
Kościół włącza się w walkę z pandemią koronawirusa (East News, Marek Maliszewski)

Metropolita poznański poleca ścisłe stosowanie się do rozporządzenia władz państwowych. W świetle tego dokumentu w mszy świętej lub innych celebracjach, w tym pogrzebach, może uczestniczyć jedynie pięć osób.

Należy liczyć wchodzących, a na drzwiach kościołów trzeba wywiesić stosowną informację, przekazując ją wiernym także drogą internetową. Na liturgię wierni winni wchodzić jedynie przez drzwi zakrystii lub inne boczne wejście - czytamy w dekrecie.

Abp Gądecki prosi kapłanów o dyspozycyjność wobec wiernych. Chodzi tutaj o możliwość spowiedzi. Duchowny zachęca, by odprawiać ją w osobnych pomieszczeniach, które umożliwią sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem.

Zobacz także: Adam Bielan komentuje słowa Donalda Tuska o Jarosławie Kaczyńskim. "Stchórzył i pewnie żałuje"

Co ze świętami wielkanocnymi?

Metropolita Poznański zapowiada, że Mszę Krzyżma w Wielki Czwartek odprawi jedynie w wąskim gronie kapłanów, a uroczysta msza św. dla wszystkich kapłanów połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich odprawiona zostanie po ustaniu stanu epidemii - czytamy na stronie internetowej niedziela.pl.

Święte Triduum Paschalne w katedrze poznańskiej bez udziału wiernych. Msze będą transmitowane przez Telewizję Polską. Liturgia w parafiach powinna być natomiast transmitowana przez media społecznościowe.

Nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. święconka ma przybrać charakter liturgii domowej. "Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba" - czytamy w dekrecie.

A co z Pierwszymi Komuniami Świętymi? Dekret przewiduje, że odbędą się one dopiero po ustaniu pandemii koronawirusa. Proboszczowie będą odpowiedzialni za ustalenie terminów uroczystości w porozumieniu z rodzicami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić