Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 

Koronawirus w Polsce. Firmy znalazły sposób na zwalnianie pracowników

113

Polska gospodarka zaczyna coraz mocniej odczuwać negatywne skutki koronawirusa. Firmy stoją, nie zarabiają i szukają oszczędności. Niektóre z nich już szukają sposobu jak najtaniej pozbyć się pracowników. Eksperci alarmują - nie tędy droga.

Koronawirus w Polsce. Firmy znalazły sposób na zwalnianie pracowników
(East News, Piotr Kamionka)

Mierzący się z efektami koronawirusa przedsiębiorcy szukają sposobów na oszczędzenie pieniędzy. W internecie podpowiadają sobie, jak najtaniej pozbyć się pracowników.

Popularną metodą ma być wręczanie zwolnień dyscyplinarnych. Jest to o tyle najtańsze dla przedsiębiorcy, że nie ma okresu wypowiedzenia, odprawy czy innych kosztów. Brak pracowników to brak wydatków na ich pensje i składki. Choć ich kryteria powinny być jasne, to łatwo znaleźć pretekst, by wręczyć komuś "dyscyplinarkę".

Zwolnienie dyscyplinarne

W internecie jeden z przedsiębiorców, imieniem Kamil, który, jak twierdzi, prowadzi firmę transportową, sugeruje, aby zmuszać pracowników do nieprzewidzianej w umowie pracy, po czym, jeżeli zaczną się buntować, wręczać im dyscyplinarkę.

Pracownicy normalnie mają przychodzić do pracy. Czyścić ściany, szpachlować, myć okna i kible, wynosić i wnosić śmieci... Nie ma nic za darmo. W tej sytuacji część pracowników będzie się buntować aż po kilku dniach nie przyjdzie. I masz podstawy do dyscyplinarki - twierdzi przedsiębiorca Kamil.

(Facebook.com)

Z kolei inny, Rafał, który nie precyzuje w jakiej branży pracuje (choć po wrzuconych tuż przed wybuchem epidemii zdjęciach z Kambodży można wywnioskować, że wiedzie mu się dość dobrze), podaje na Facebooku radę:

Jak nie chcą się dogadać po dobroci, to zwolnienia dyscyplinarne. Jak firma (…) nie pójdzie, to ogłosisz bankructwo. Jak wirus minie i obroty wzrosną, to najwyżej po 2 latach przegrasz w sądzie - pisze.

Zobacz także: Dodatkowe kredyty dla firm

Nieuczciwe zwolnienie z pracy

Ekspertka rynku pracy prof. Monika Gładoch nazywa ten pomysł "szaleństwem", twierdząc, że takim przedsiębiorstwom grozi nie tylko porażka w sądzie, ale również konsekwencje wprost z kodeksu karnego. W rozmowie z Money.pl, Gładoch dodała również, że sądy mają skłonność przyznawać niesprawiedliwie zwolnionym pracownikom jeszcze wyższe odszkodowania niż wynikałoby to z samych zarobków - właśnie po to, aby karać nieuczciwych pracowawców.

Co więcej, takie podejście może tylko pogłębić kryzys ekonomiczny, który wraz z czasem trwania epidemii będzie się tylko pogarszać. Oznacza bowiem, że coraz mniej ludzi będzie miało prace, co z kolei, przełoży się na spadek zamożności społeczeństwa - a w konsekwencji, na obroty samych firm.

Polski Fundusz Rozwoju namawia firmy, aby, o ile mogą, nie zwalniały pracowników. Z kolei w Hiszpanii, rząd podjął decyzję o zakazie zwolnień na czas zagrożenia epidemicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wjechał w armatkę śnieżną w Krynicy-Zdroju. 13-latek nie żyje
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić