Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 

Koronawirus w Polsce. Firmy znalazły sposób na zwalnianie pracowników

113

Polska gospodarka zaczyna coraz mocniej odczuwać negatywne skutki koronawirusa. Firmy stoją, nie zarabiają i szukają oszczędności. Niektóre z nich już szukają sposobu jak najtaniej pozbyć się pracowników. Eksperci alarmują - nie tędy droga.

Koronawirus w Polsce. Firmy znalazły sposób na zwalnianie pracowników
(East News, Piotr Kamionka)

Mierzący się z efektami koronawirusa przedsiębiorcy szukają sposobów na oszczędzenie pieniędzy. W internecie podpowiadają sobie, jak najtaniej pozbyć się pracowników.

Popularną metodą ma być wręczanie zwolnień dyscyplinarnych. Jest to o tyle najtańsze dla przedsiębiorcy, że nie ma okresu wypowiedzenia, odprawy czy innych kosztów. Brak pracowników to brak wydatków na ich pensje i składki. Choć ich kryteria powinny być jasne, to łatwo znaleźć pretekst, by wręczyć komuś "dyscyplinarkę".

Zwolnienie dyscyplinarne

W internecie jeden z przedsiębiorców, imieniem Kamil, który, jak twierdzi, prowadzi firmę transportową, sugeruje, aby zmuszać pracowników do nieprzewidzianej w umowie pracy, po czym, jeżeli zaczną się buntować, wręczać im dyscyplinarkę.

Pracownicy normalnie mają przychodzić do pracy. Czyścić ściany, szpachlować, myć okna i kible, wynosić i wnosić śmieci... Nie ma nic za darmo. W tej sytuacji część pracowników będzie się buntować aż po kilku dniach nie przyjdzie. I masz podstawy do dyscyplinarki - twierdzi przedsiębiorca Kamil.

(Facebook.com)

Z kolei inny, Rafał, który nie precyzuje w jakiej branży pracuje (choć po wrzuconych tuż przed wybuchem epidemii zdjęciach z Kambodży można wywnioskować, że wiedzie mu się dość dobrze), podaje na Facebooku radę:

Jak nie chcą się dogadać po dobroci, to zwolnienia dyscyplinarne. Jak firma (…) nie pójdzie, to ogłosisz bankructwo. Jak wirus minie i obroty wzrosną, to najwyżej po 2 latach przegrasz w sądzie - pisze.

Zobacz także: Dodatkowe kredyty dla firm

Nieuczciwe zwolnienie z pracy

Ekspertka rynku pracy prof. Monika Gładoch nazywa ten pomysł "szaleństwem", twierdząc, że takim przedsiębiorstwom grozi nie tylko porażka w sądzie, ale również konsekwencje wprost z kodeksu karnego. W rozmowie z Money.pl, Gładoch dodała również, że sądy mają skłonność przyznawać niesprawiedliwie zwolnionym pracownikom jeszcze wyższe odszkodowania niż wynikałoby to z samych zarobków - właśnie po to, aby karać nieuczciwych pracowawców.

Co więcej, takie podejście może tylko pogłębić kryzys ekonomiczny, który wraz z czasem trwania epidemii będzie się tylko pogarszać. Oznacza bowiem, że coraz mniej ludzi będzie miało prace, co z kolei, przełoży się na spadek zamożności społeczeństwa - a w konsekwencji, na obroty samych firm.

Polski Fundusz Rozwoju namawia firmy, aby, o ile mogą, nie zwalniały pracowników. Z kolei w Hiszpanii, rząd podjął decyzję o zakazie zwolnień na czas zagrożenia epidemicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić