Zmiany zaproponowane przez PiS zostały odrzucone. Miały one dotyczyć Kodeksu wyborczego i możliwości głosowania korespondencyjnego osobom przebywającym na kwarantannie oraz tym, które ukończyły 60. rok życia. Przeciwko tym poprawkom głosowało 46 senatorów, natomiast poparło je 29.
Ze specustawy wykreślono również ograniczenia w Radzie Dialogu Społecznego. Dawały one możliwość premierowi Mateuszowi Morawieckiemu na odwoływanie członków Rady w trakcie trwającego okresu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Senat zrezygnował też z nadania dodatkowych, niezwiązanych z pandemią uprawnień funkcjonariuszom policji.
Pomoc dla przedsiębiorców
W związku z epidemią koronawirusa, dużą pomoc mają otrzymać firmy oraz przedsiębiorcy. Zwolnienia z opłat ZUS dotyczyć będą od teraz również małych i średnich firm, natomiast specjalny fundusz ma umożliwić pożyczkę dla przedsiębiorstw w wysokości do 40 000 złotych (do tej pory było to 5000 złotych) z możliwością umorzenia.
Fundusz Gwarantownych Świadczeń Pracowniczych pomoże także pracownikom. Jest on stworzony po to, aby wypłacić 75 proc. dotychczasowego wynagrodzenia.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Specustawa zawiera blisko 100 różnych poprawek. Jedna z nich przewiduje, że w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, czy szkoły lub braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna z powodu koronawirusa, osobie takiej przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie wypłacany za okres 14 dni. Zapis dotyczy osób z dziećmi młodszymi niż 12 lat lub w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności - do ukończenia 18 lat.
Sejm przyjrzy się specustawie we wtorek o godzinie 13:00. Posiedzenie będzie odbywało się on-line. O godzinie 8:30 nad projektem ustawy zbierze się natomiast sejmowa komisja finansów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.