W walce z koronawirusem mają pomóc inhibitory polimerowe. Jak informuje portal eska.pl, te substancje hamują zakażenie COVID-19 i MERS-CoV, który jest innym groźnym wirusem. Badania naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego są dużym krokiem na drodze do opracowania leku na koronawirusa.
Członkowie Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wciąż pracują i analizują. Zespołem przewodzi prof. Krzysztof Pyrć i dr Aleksandra Milewska. Do działań włączył się również Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczybiałki.
Badacze jako bazę wykorzystują chirozan. W medycynie jest on stosowany od lat, więc nie ma w tym nic spektakularnego i innowacyjnego. Wykorzystuje się go między innymi w lekach na odchudzanie, jak i również tych, które podnoszą odporność.
Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Trzeba wprowadzić stan klęski żywiołowej? Beata Kempa: nic takiego się nie dzieje
Może dojść do przełomu
Naukowcy z krakowskich placówek są na dobrej drodze. Udowodnili, że opracowane przez nich związki hamują infekcję koronawirusem. Właśnie dzięki temu mogą być zastosowane do zwalczania COVID-19.
Na razie naukowcy studzą optymizm. Mówią, że póki co nie można jeszcze mówić o przełomie. Z nadzieją patrzą w przyszłość i pieczołowicie pracują, by do takiego przełomu doprowadzić. Uzyskane przez nich wyniki są dobrym prognostykiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.