Koronawirus spowodował rekordowe bezrobocie we Francji. Jak poinformowała tamtejsza minister pracy, już 9,6 miliona pracowników prywatnych przedsiębiorstw jest na "częściowym bezrobociu". To znaczy, że ich pensje płaci państwo i tylko dlatego nie zostali jeszcze zwolnieni.
Koronawirus we Francji. Połowa sektora prywatnego na bezrobociu
Muriel Penicaud powiedziała, że na "częściowym bezrobociu" pozostaje prawie połowa wszystkich Francuzów zatrudnionych w prywatnych firmach. Do tej pory ze specjalnego zasiłku korzysta już 785 tys. przedsiębiorstw. Większość to firmy zajmujące się handlem, hotelarstwem lub gastronomią, ale przybywa także warsztatów samochodowych i firm budowlanych.
Minister wezwała firmy do wznowienia działalności, kiedy to będzie możliwe. Zapewniła jednak, że zasiłki dla "częściowo bezrobotnych" Francuzów będą wypłacane co najmniej do 11 maja. Jak wygląda sytuacja takiej osoby? Pracuje w niepełnym wymiarze godzin (w skrajnych przypadkach nie pracuje wcale) i otrzymuje do 84 proc. wynagrodzenia netto.
Zobacz też: Wsparcie firm i pracowników po pandemii? "Analizujemy, myślimy o tym"
Jedna czwarta wszystkich pracowników we Francji pracuje teraz zdalnie. Minister pracy zaleca pracodawcom wprowadzenie systemu zmianowego oraz "mieszanie pracy zdalnej z normalną", co ma ułatwić wdrażanie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym m.in. dystansu społecznego - informuje dziennik "Le Figaro" .
Pandemia koronawirusa jest czymś zupełnie niezwykłym, czego nigdy nie doświadczyliśmy we Francji - podkreśla Muriel Penicaud.
Amazon został już ukarany za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa w magazynach. W zeszłym tygodniu skazał go za to sąd w Nanterre. Ministerstwo pracy przygotowuje przewodniki wdrażania zasady dystansu społecznego i innych koniecznych z powodu koronawirusa zabezpieczeń. Wytyczne zostaną udostępnione m.in. restauracjom, barom i kawiarniom najpóźniej za trzy tygodnie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.