Miasteczko Vo', zwane również Vo Euganeo, znajduje się około 50 kilometrów na zachód od Wenecji. Od początku epidemii koronawirusa we Włoszech znajdowało się ono w jego epicentrum. Właśnie z Vo' pochodził też pierwszy Europejczyk, który padł jego ofiarą. Był nim 78-letni emerytowany murarz, który zmarł w szpitalu z pobliskiej Padwie.
W liczącej 3300 mieszkańców miejscowości zastosowano radykalne środki. 22 lutego została ona odcięta od świata, a wszyscy mieszkańcy zostali przebadani na obecność wirusa SARS-CoV-2. Według wyników, zakażonych było około 3 procent populacji. Połowa z nich nie wykazywała żadnych objawów choroby.
Osoby, u których zdiagnozowano wirusa były ściśle izolowane. Według gazety La Republicca, dzięki temu w ciągu dwóch tygodni, liczba zakażonych zmniejszyła się dwunastokrotnie - do 0,25 procent mieszkańców. Od zeszłego piątku w miasteczku nie odnotowano żadnych nowych przypadków zakażenia.
Liczba osób zarażonych COVID-19 spadła ostatecznie do zera, a miejscowość została z powrotem otwarta. Jak mówił prezydent regionu Wenecja Euganejska, Luca Zala, Vo' jest "obecnie najbardziej zdrowym miejscem we Włoszech". Nadal jednak utrzymane zostaną środki ograniczające możliwość przemieszczania się między miastami. W innym wypadku choroba mogłaby powrócić.
Zobacz także: Koronawirus. Weneckie kanały opustoszały
Walka z koronawirusem
Udany eksperyment trudny będzie jednak do powtórzenia na większą skalę. Wskazuje jednak, że, cytując szefa WHO, T.A. Ghebreyesusa, najlepszą strategią na walkę z koronawirusem jest "testować, testować, testować", przynajmniej w miarę możliwości.
Nie możemy walczyć z wirusem z zawiązanymi oczami - dodawał Ghebreyesus w przemówieniu 16 marca.
Włochy są obecnie krajem, gdzie epidemia COVID-19 jest zdecydowanie najpoważniejsza. W kraju odnotowano już ponad 41 tysięcy zakażeń z czego prawie 3,5 tysiąca zakończyło się śmiercią. Obecna liczba aktywnych przypadków jest tam już czterokrotnie większa niż w Chinach, które były pierwszym ośrodkiem szerzenia się wirusa.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.