Jakie placówki obejmuje zawieszenie w działalności?
Rząd wydał oficjalnie oświadczenie dotyczące zawieszenia oraz zamknięcia wielu instytucji oświatowo-kulturalnych z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa. Najważniejsze obostrzenia:
- od czwartku 12 marca odwołane zostają zajęcia w szkołach – we czwartek i w piątek nauczyciele zajmą się dziećmi, którym rodzice/opiekunowie nie będą w stanie zorganizować opieki. Natomiast od 16 marca wszystkie żłobki, przedszkola i szkoły będą zamknięte;
- premier zaapelował, aby rodzice, którzy mogą sobie na to pozwolić nie wysyłali dzieci do szkół już teraz;
- od 12 do 25 marca zawieszone będą zajęcia dydaktyczne na uczelniach;
- zawieszone zostają instytucje kulturalne – teatry, opery, filharmonie, muzea, kina i sieci kinowe, a także uczelnie i szkoły artystyczne wszystkich szczebli;
- przy okazji rząd wzywa do zachowania spokoju i nie wpadaniu w panikę.
Dlaczego zostają zamknięte szkoły i placówki oświatowe?
Według premiera Morawieckiego, Polska stosując działania prewencyjne zapobiega możliwemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zamknięcie szkół z powodu epidemii umożliwiła tzw. specustawa, która weszła w życie 8 marca. Czytamy w niej, że w przypadkach "uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu dzieci i młodzieży" minister edukacji może czasowo ograniczyć/zawiesić funkcjonowanie szkół oraz przedszkoli na terenie albo całego kraju albo jego części.
Zamknięte szkoły i przedszkola – co z zasiłkiem opiekuńczym?
Według wspominanej ustawy, umożliwiona zostanie także wypłata zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia szkół albo przedszkoli. Zasiłek ten przysługuje obojgu rodzicom, ale muszą oni zdecydować między sobą, kto z niego skorzysta, ponieważ zasiłek opiekuńczy wypłacany jest jednej osobie. Oprócz tego, została wprowadzona możliwa praca zdalna, więc decyzja w sprawie zasiłku dzięki temu zostanie szybciej podjęta przez rodziców.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.