Zdaniem mężczyzny to oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej. Analityk zadał pytanie Jeanowi-Claude Junckerowi, jej przewodniczącemu. A ten odpowiedział wprost: właściciele stron nie mogą blokować treści użytkownikom używającym adbloków - podaje next.gazeta.pl.
Na swoim Twitterze mężczyzna opublikował list, który ma pochodzić od Komisji Europejskiej:
Wydawcy walczą z oprogramowaniem blokującym treści. Popularny AdBlock, czyli rozszerzenie do przeglądarek, powoduje, że na oglądanej przez nas stronie nie wyświetlają się reklamy. Tracą na tym serwisy, bo nie mogą osiągać dochodów z emisji reklam. Często po zablokowaniu reklamy pojawia się komunikat, który każe wyłączyć wtyczkę, aby obejrzeć materiał.
*Alexander Hanff przekonuje, że to nielegalne. * Powołuje się na przepisy, którymi obwarowane są "ciasteczka". Wydawcy muszą poinformować użytkownika o tym, że zbierają o nim dane. Wykrywając AdBlocka, pokazują, że bez zgody internauty sprawdzono ustawienia przeglądarki.
*Czy to oznacza, że będzie można bez ograniczeń korzystać z AdBlocka? *Nic z tego. Serwisy będą mogły zablokować wtyczkę. Wystarczy, że poinformują wcześniej użytkownika o tym, że zbierają o nim dane.
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store
Nie przegap:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.