Prehistoryczni ludzie wykończyli największe ptaki jakie żyły na ziemi? Na to wskazują nacięcia na skamieniałych kościach odkrytych przez naukowców. Ślady na szkielecie sprzed 10 tys. lat mogą świadczyć o tym, że mamutaki, zwane również ptakami-słoniami, były celem polowań i zostały wybite.
To odkrycie cofa historię ludzkości na terenach Madagaskaru o dobre 6 tys. lat – mówi Dr James Hansford, naukowiec z londyńskiego Zoological Society w rozmowie z BBC.
Wraz z odkryciem przychodzi potrzeba zmiany teorii naukowych. Zarówno tych mówiących o historii człowieka, jak i tych dotyczących przyczyn wyginięcia prehistorycznych przedstawicieli madagaskarskiej fauny.
Dotychczas sądzono, że pierwsi osadnicy przybyli na wyspę około 2,5 lub 4 tys. lat temu. Nacięcia na kościach świadczą jednak o tym, że nastąpiło to niemal 6 tys. lat wcześniej.
Ludzie raczej nie wybili ptaków-słoni w krótkim czasie. Zdaniem naukowców ostatni z nich zniknął z powierzchni ziemi dopiero około 1000 lat temu.
Wydaje nam się, że ludzi koegzystowali z mamutakami przez około 9 tys. lat. Polowali na nie, ale ich działania nie miały znaczącego wpływu na populację tego gatunku. Jednak do czasu – dodaje Dr Hansford.
*Niegdyś widok ptaków-słoni nie był na Madagaskarze niczym niezwykłym. *Mamutaki żyły tam m.in. wśród wielkich Megaladapisów, czyli gigantycznych lemurów, które również wyginęły. Jest wiele teorii na temat tego, dlaczego zwierzęta te wyginęły oraz jaki wpływ mieli na to ludzie.
Nie wiemy skąd pochodzili ludzie, którzy najwyraźniej żyli na Madagaskarze 10 tys. lat temu. Nie dowiemy się, póki kolejne znaleziska archeologiczne nie podsuną nam odpowiednich dowodów – mówi prof. Patricia Wright.
Pytania kim byli ci ludzie oraz kiedy i dlaczego zniknęli pozostają otwarte.
_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zobacz także: Niezwykłe narodziny we wrocławskim ZOO. Najrzadszy ptak na świecie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.