Czym jest kwarantanna?
Obecnie często słyszy się o pojęciu kwarantanny w obliczu koronawirusa. Zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, kwarantanna to "odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych". Z kolei kwarantanna domowa ma czysto profilaktyczny charakter, ponieważ dotyczy wyłącznie osób, które nie mają jeszcze żadnych objawów infekcji, lecz z uwagi na potencjalne zakażenie koronawirusem, mogą oni zarażać innych, nim u nich samych wystąpią objawy.
Kiedy konieczna jest kwarantanna domowa?
Jak łatwo się domyślić, kwarantannie domowej może zostać poddana każda zdrowa osoba narażona na kontakt z wirusem z Wuhan. Może ją zlecić inspektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej na podstawie wywiadu środowiskowego. Należy także samodzielnie skontaktować się z najbliższą placówką sanitarną oraz rozpocząć kwarantannę domową.
Kto musi poddać się kwarantannie:
- osoby powracające z krajów lub innych miejsc, gdzie potwierdzono zakażenia koronawirusem; aktualna lista znajduje się na stronie GIS;
- osoby, które w ostatnich 14 dniach miały kontakt z osobami, u których podejrzewa się albo wykryto zakażenie koronawirusem;
- osoby pracujące lub pacjenci placówek medycznych, gdzie wykryto przypadki zakażenia.
Pamiętaj, że izolacja nie jest tym samym co kwarantanna. Izolacja dotyczy wyłącznie osób chorych albo tych, u których podejrzewa się możliwe zakażenie – izolowanie odbywa się w szpitalu.
Jakie są zasady kwarantanny domowej?
Podczas trwania kwarantanny domowej, priorytetem jest unikanie kontaktu z innymi osobami, w tym domownikami. Nie wolno również wychodzić z domu. Inne zasady kwarantanny:
- jeśli nie można uniknąć kontaktu z domownikami, należy zachować dystans minimum 1 metra;
- warto odseparować się od innych w osobnym pomieszczeniu;
- pod ręką należy mieć zapas leków przeciwbólowych oraz termometr;
- zakupy najlepiej robić przez internet, w innym przypadku zaś, gdy ktoś robi zakupy – powinny być zostawione pod drzwiami;
- tylko jedna osoba z gospodarstwa domowego powinna mieć kontakt z osobą poddaną kwarantannie;
- osoby podane kwarantannie razem z innymi domownikami muszą myć ręce przez 30 sekund;
- nie wolno używać wspólnych ręczników;
- należy często wietrzyć mieszkanie.
Do kiedy trwa kwarantanna domowa?
Jeśli chodzi o czas trwania kwarantanny, to jest on ściśle określany przez Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku koronawirusa, kwarantanna domowa powinna trwać 14 dni. Gdy w tym czasie nie pojawią się objawy infekcji, można wówczas wrócić do zwykłych, codziennych obowiązków.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.