W grę może wchodzić zupełnie nowa metoda leczenia. Do innowacyjnych wniosków udało się dotrzeć międzynarodowemu zespołowi naukowców, składającego się z badaczy pochodzących z Chin i Uniwersytetu Iowa w USA. Dane opublikowano 16 września w czasopiśmie naukowym Journal of Clinical Investigation.
Rozwiązaniem jest lek na prostatę. Za hamowanie objawów choroby Parkinsona odpowiadać ma Terazosin. Według pracujących nad nim ekspertów pomaga on złagodzić przerost prostaty poprzez rozluźnienie mięśni pęcherza i prostaty. Najnowsze ustalenia pokazują jednak, że ma on też korzystne działanie na komórki mózgowe, które zostały uszkodzone przez chorobę Parkinsona.
Przebadanych zostało tysiące pacjentów. Zespół naukowców odkrył, że Terazosin jest zdolny do aktywacji enzymu o nazwie PGK1, który jest kluczowy przy ochronie komórek znajdujących się w mózgu. Dzięki niemu ich obumieranie może zostać spowolnione, a nawet całkowicie zablokowane.
Choć są to dopiero wczesne fazy badań, zarówno analizy przeprowadzone na zwierzętach, jak i badania dotyczące osób, które już przyjmują lek, wykazują obiecujące oznaki, które należy zbadać w szerszym zakresie – powiedział Profesor David Dexter z Wielkiej Brytanii.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.