Dotychczasowym ustaleniom przeczy nowy model. Opracowali go naukowcy z Uniwersytetu Nevada w Las Vegas. Ich zdaniem ludzkie komórki, uszkodzone bezpośrednio przez promieniowanie, mogą zarażać pozostałe. Do tej pory uważano, że takiego zagrożenia nie ma. To zdaniem badaczy dwukrotnie podwyższa ryzyko zachorowania na raka.
Wydawać by się mogło, że wystarczyłoby założyć grubsze skafandry. To jednak nie takie proste. Obecna technologia ochrony przed promieniowaniem pozwala tylko częściowo je zredukować. Tymczasem wyprawa na Marsa swoje potrwa.
Odkrywanie Marsa będzie wymagało misji o długości 900 dni, a nawet dłużej. Z tego ponad rok astronauci spędziliby w statku kosmicznym, bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej. Tam są narażeni na silne promieniowanie, którego nie da się uniknąć. Obecne skafandry tylko nieznacznie zmniejszają ryzyko napromieniowania - mówi Francis Cucinotta z uniwersytetu
*Trzeba dokładniej poznać skutki tak długiego pobytu w kosmosie. * Naukowcy nie mają wątpliwości, że konieczne są kolejne badania. Jednak już teraz podnoszą jeszcze jedną kwestię - dylemat natury etycznej. Zwracają uwagę, że wysłanie kogoś w kosmos przy świadomości, że może on zachorować przez to na raka, jest niełatwym problemem do przezwyciężenia w sumieniu.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.