Hongkong zajmuje pierwsze miejsce w tej klasyfikacji już drugi rok z rzędu. Zdetronizował Japonię, gdzie kobiety żyją średnio 87,14 lat, a mężczyźni 80,98. W przypadku trzeciej lokaty są już rozbieżności. W przypadku kobiet zajmuje je Hiszpania z wynikiem 85,42 lata. U mężczyzn jest to Cypr i 80,9 lat.
*Zwycięstwo Hongkongu tłumaczy prof. Lam Tai-hing. *Zdaniem naukowca z wydziału medycyny uniwersytetu w Hongkongu powodem jest mała liczba palaczy. Tylko ok 10 proc. populacji pali papierosy. To efekt rozpoczętej 30 lat temu kampanii antynikotynowej. Dla porównania w Japonii pali co piąta osoba.
Nieco inne zdanie ma prof. Paul Yip Siu-fai z tego samego uniwersytetu. On tak dobre statystyki uzasadnia niską śmiertelnością wśród noworodków i matek oraz rozbudowaną opieką osób starszych. W rozmowie z "South China Morning Post" dodaje, że trzeba też zwracać baczną uwagę na dobrą dietę, uprawianie sportu oraz odpowiedni balans między życiem prywatnym a pracą.
Polacy mogą pozazdrościć mieszkańcom Hongkongu. Z danych GUS za 2016 rok wynika, że w naszym kraju kobiety żyją średnio 81,9 lat, a mężczyźni 73,9. W porównaniu z 1990 r. żyjemy dłużej odpowiednio o 6,7 i 7,7 lat.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.