Marian Turski wygłosił przemówienie w trakcie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Słuchaczy najbardziej poruszył fragment, gdy ocalony z Holocaustu opisuje powolny proces ograniczania praw ludności żydowskiej, który finalnie doprowadził do niewyobrażalnej tragedii. Szczególną popularnością cieszy się cytat o "jedenastym przykazaniu", które powinno zostać sformułowane "Nie bądź obojętny".
Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj. [...] Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana – mówił Marian Turski w trakcie obchodów.
Marian Turski poruszył internautów
Przemówienie Mariana Turskiego docenił m.in. Ben Stanley. To pracownik Uniwersytetu SWPS, zamieszkały w Nowym Dworze Mazowieckim. Jak napisał w swoim biogramie na Twitterze, jest Brytyjczykiem i "Polakiem z wyboru".
Zobacz też: Wstrząsające słowa Mariana Turskiego. "Nie bądź obojętny"
Ben Stanley był tak poruszony przemówieniem, że zapragnął się nim podzielić. Jak wyjaśnił na Twitterze, ponieważ nie znalazł tłumaczenia całego tekstu na język angielski, postanowił dokonać go osobiście.
Dziś polski ocalały z Holokaustu, historyk i dziennikarz "Polityki" Marian Turski wygłosił nadzwyczajne przemówienie na #Auschwitz75. Szukałem tłumaczenia na angielski, ale nie mogłem go znaleźć, więc postanowiłem zrobić je sam. Żałuję tylko, że nie mogę tego odpowiednio oddać – napisał Ben Stanley na Twitterze.
Naukowiec zaczął tłumaczyć kolejne fragmenty i zamieszczać je w na koncie @BDStanley. Marian Turski został również doceniony przez rząd Luksemburga. Otrzymał medal Oficera Orderu Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga, nadawany za szczególne osiągnięcia zawodowe oraz oddana służbę państwową. Odznaczenie wręczył Turskiemu sam premier państwa, Xavier Bettel.
Kim jest Marian Turski? Dziennikarz przyszedł na świat 26 czerwca 1926 roku. Przez pierwsze lata życia nosił imię i nazwisko Mosze Turbowicz. W 1944 roku został przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a rok później – Buchenwaldu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.