Marihuana była palona już 2,5 tys. lat temu. Na pogrzebach

57

W łańcuchu górskim Pamir w Azji Centralnej znaleziono dowody na to, że marihuana była palona na pogrzebach 2,5 tys. lat temu. Naukowcy wiedzieli, że konopie były uprawiane wtedy i nawet dawniej, ale do tej pory nie było dowodów, że ją również palono.

Marihuana była palona już 2,5 tys. lat temu. Na pogrzebach
(iStock.com)

Ślady marihuany znaleziono na cmentarzu Jirzankal. Znajdowały się w drewnianych naczyniach, w których rozpalano ogień. Naukowcy sądzą, że naczynia mogły być używane w rytuałach bądź obrzędach religijnych podczas pogrzebów.

Marihuana zawierała duże ilości THC. To substancja psychoaktywna znajdująca się w konopiach. Fakt, że znaleziono jej dużo, pozwala przypuszczać, że palący ją ludzie dobrze wiedzieli o narkotycznym działaniu konopi.

Konopie uprawiano w Azji Wschodniej już 4 tys. lat temu. Tamte odmiany miały jednak niską zawartość THC i innych psychoaktywnych składników. Ta, której ślady teraz znaleziono, miała być uprawiana specjalnie z myślą o narkotycznych efektach i wykorzystaniu przy ceremoniach pogrzebowych.

Odkrycia te potwierdzają teorię, że konopi zaczęto używać ze względu na ich psychoaktywne właściwości najpierw w górskich rejonach wschodniej części Centralnej Azji, skąd tego rodzaju użycie rozprzestrzeniło się następnie w inne rejony świata – powiedziała Nicole Boivin, dyrektorka Max Planck Institute for the Science of Human History w Jenie (Niemcy), którą cytuje BBC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Wpływ marihuany na młodych
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić