Kilka osób, które spacerowały po plaży w Meksyku w poniedziałek, miało okazje wziąć udział w specjalnym pokazie świetlnym. Cały brzeg rozjaśnił się bioluminescencyjnym planktonem po raz pierwszy od 60 lat. Spacerowicze uwiecznili ten moment - robili zdjęcia i nagrywali filmy.
Meksyk. Bioluminescencyjny plankton na plaży w Acapulco
Biolog morski Enrique Ayala Duval odrzucił pomysł, który szybko rozprzestrzenił się w mediach społecznościowych, że ten niezwykły epizod był spowodowany brakiem aktywności człowieka na plaży. Naukowiec wyjaśnił, jak dochodzi do powstania tego zjawiska.
Czytaj także: W Wenecji pojawiły się meduzy
Bioluminescencja to światło powstałe w wyniku reakcji biochemicznej, w której biorą udział lucyferyna (białko), tlen cząsteczkowy, ATP (adenozynotrifosforan) i enzymem lucyferaza. Lucyferyna zostaje utleniona z udziałem lucyferazy, który przyśpiesza reakcję, a ATP zapewnia energię niezbędną do przeprowadzenia reakcji - opisał.
Mimo zakazu kąpania się w wodzie, jeden z przechodniów zdecydował się wskoczyć do Oceanu. Pochwalił się swoim zachowaniem w mediach społecznościowych - tam internauci nie pozostawili na nim suchej nitki.
W innych częściach Meksyku bioluminescencyjny plankton pojawia się regularnie. Od maja do września można go zauważyć na wyspie Isla Holbox, a także w Parku Narodowym Chacahua.
Zobacz także: Koronawirus. Kiedy powrót do normalności? Główny Inspektor Sanitarny MSWiA odpowiada
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.