Do współżycia zmusza mężczyzn presja społeczna. Nie jest ważne, czy mają ochotę na seks, czy nie. To główne wnioski z badań przeprowadzonych przez socjologów z Uniwersytetu Nowojorskiego. Przepytani studenci, którzy doświadczyli niechcianego seksu zdradzili, że ich działanie opierało się na stereotypowych poglądach na temat płci. Czuli, że mężczyźni powinni działać w każdej sytuacji. Wiedzieli też, czego się od nich oczekuje.
*Studenci obawiali się, że jeśli nie będą gotowi do seksu, to stracą szacunek partnerki. * Nie chcieli również stracić poważania w środowisku rówieśników. Naukowcy tłumaczą, że mężczyźni słyszą z każdej strony, że lubią seks. To kobiety mogą wybierać, czy chcą współżyć, czy też nie. Społeczna presja ma odbierać głos mężczyznom, którzy nie chcą się kochać.
Myślę, że to jest podświadome myślenie. Faceci powinni cieszyć się stosunkiem seksualnym w każdych warunkach – powiedział jeden z uczestników badania.
Istnieje pewna tendencja, która prawdopodobnie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Według niej, gdy partner przejawia inicjatywę seksualną, druga strona chce mu dotrzymać kroku i zgadza się nawet na niechciane współżycie.
*Przypadki przemocy seksualnej są wyższe niż jakiekolwiek inne przestępstwa wśród studentów. *Jedna na sześć amerykańskich studentek padła ofiarą przemocy seksualnej. Wśród mężczyzn odsetek jest niższy, ale nie marginalny. Jeden na trzydziestu trzech doświadczył opisywanego zjawiska.
W innym eksperymencie próbowano zgłębić przyczyny wymuszonego seksu. Według badań, opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Binghamton, większość mężczyzn myli zainteresowanie seksem z przyzwoleniem. Wciąż powszechny jest fałszywy pogląd, że gdy kobieta mówi "nie", to naprawdę oznacza "tak”.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.