Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jan Muller | 

Mężczyźni wdychający smog mają zmutowane plemniki. Co z Polakami?

15

Grupa międzynarodowych badaczy śledziła jakość nasienia 6,5 tys. mężczyzn wystawionych na działanie smogu.

Mężczyźni wdychający smog mają zmutowane plemniki. Co z Polakami?
(Kuba Atys/Agencja Gazeta)

Skupiono się na najbardziej szkodliwych, pyłach zawieszonych o średnicy 2,5 mikrometra (PM2,5). Odkryto silny związek między przedłużonym kontaktem z tymi substancjami i nieprawidłowym kształtem plemników.

Każdy wzrost masy cząsteczek pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny przełożył się na spadek jakości nasienia o 1,29 proc. O 26 proc. rosło także ryzyko, że plemniki danego mężczyzny znajdą się w ostatnich 10 proc. kategorii tzw. "normalnych" co do kształtu i rozmiaru - informuje serwis livemint.com.

Dane o plemnikach pochodziły z regularnych badań według standardów WHO (liczba/kształt/rozmiar/ruch) prowadzonych między 2001 a 2014 rokiem. Wszyscy poddani im panowie to obywatele Tajwanu w wieku 15 - 49 lat. Informacje o składzie powietrza uzyskano z baz danych satelitarnych NASA. Poziomy pyłów oceniano dla okresów kwartalnych, czyli czasu regeneracji nasienia.

Badacze nie dają odpowiedzi na to, w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza ma uszkadzać plemniki. Oni zaobserwowali tylko związek. Sam mechanizm opiera się, sugerują, na wpływie na DNA plemników składników tworzących toksyczny pył w smogu np. metali ciężkich i związków aktywnych hormonalnie, jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Udowodniono to w innych badaniach eksperymentalnych - dodaje portal.

Więcej światła na zjawisko uszkadzania nasienia smog rzucają badania łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy. W 2015 roku tamtejsi naukowcy napisali, jak mężczyźni narażeni na wdychanie zanieczyszczonego powietrza mają więcej plemników nieprawidłowo zbudowanych i z zaburzeniami genetycznymi. Co więcej, panowie ci produkują testosteronu. Oceniano jakość nasienia 327 mężczyzn, którzy trafili do kliniki niepłodności w Rzgowie. Informacje o jakości powietrza w miejscach zamieszkania panów wyciągnięto z bazy prowadzonej przez Europejską Agencję Środowiska (EEA).

Panowie, którzy byli narażeni w miejscu zamieszkania na wyższy poziom wszystkich analizowanych zanieczyszczeń mieli większy odsetek plemników z nieprawidłowymi zmianami w budowie. Z kolei wyższe stężenia pyłów zawieszonych, tlenku węgla i tlenków azotu miało związek z niższym poziomem testosteronu - wyjaśniają badacze.

W 2014 roku dowiedziono, że u mężczyzn narażonych na większe zanieczyszczenia powietrza stwierdzono aż 5-krotnie częstsze występowanie disomii chromosomu płciowego Y. Jeżeli plemniki z nieprawidłowo powielonym materiałem genetycznym zapłodnią komórkę jajową, powstały przez to zarodek może zostać przez organizm kobiety wydalony lub może rozwinąć się nieprawidłowo zbudowany płód.

Zobacz także: Zobacz także: Smog - niebezpieczna, toksyczna mgła

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić