Idea programu. Problem dostępności mieszkań jest jedną z największych przeszkód, z jakimi borykają się Polacy w trakcie wchodzenia w dorosłe życie. Program mieszkanie plus ma wyjść temu naprzeciw. Zakłada on budowę tanich mieszkań przeznaczonych na wynajem. Ma to pomóc młodym ludziom w podjęciu decyzji o założeniu rodziny.Dodatkowo wpłynie pozytywnie na mobilność siły roboczej w kraju nad Wisłą.
Kto może ubiegać się o mieszkanie? Program ma być swoistym uzupełnieniem programu 500 plus i wspomóc go w walce z niżem demograficznym. W związku z tym o przydział mieszkania ubiegać się będą mogły przede wszystkim* rodziny* oraz pary myślące o jej założeniu. Rząd nie zamyka jednak drzwi przed innymi. Osoby samotne bez względu na wiek również będą włączone do programu. Kandydaci otrzymają punkty za spełnienie określonych kryteriów. Na podstawie tych punktów zostanie im przydzielone miejsce w kolejce. Dokładne kryteria pojawić się mają w niedalekiej przyszłości.
Gdzie powstaną pierwsze mieszkania? Inauguracja programu odbędzie się w środę w Katowicach. Tam premier, minister rozwoju oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpiszą listy intencyjne na budowę mieszkań. Zgodnie z nimi pierwsze mieszkania powstaną na Śląsku: w Katowicach, Chorzowie, Gliwicach, Wałbrzychu, Tychach, Trzebini i Skawinie.
Równolegle z nimi budowa ma ruszyć także w innych regionach Polski. Mieszkanie plus zagości m.in. w takich miastach jak Poznań, Września, Radom, Kobyłka, Biała Podlaska, Pelplin, Dębicy i Stalowej Woli. Wszystkie mieszkania rząd zbuduje na terenach pokolejowych albo takich, których właścicielem jest wojsko.
Kiedy oddane będą pierwsze mieszkania? Niestety proces planowania oraz budowy musi potrwać. Rozpoczęcie budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie+ planowane jest na 2018 rok , zaś klucze do nich oddane będą dopiero w 2019 roku. Oczekujący muszą zatem uzbroić się w cierpliwość.
Cena mieszkań. Wstępne założenia programu mówią o dwóch możliwościach wynajęcia. Chodzi o wynajem klasyczny, a także wynajem z możliwością późniejszego wejścia w posiadanie lokum. Pierwsza opcja zakłada wynajęcie w cenie od 10 do 20 PLN za metr kwadratowy miesięcznie. To, ile będzie ona ostatecznie wynosiła, wiązać się będzie z lokalizacją.
Druga opcja jest droższa. Umożliwia ona wejście w posiadanie mieszkania, jednak czynsz będzie wtedy droższy o 20%. Zakłada się zatem, że będzie on wynosił od 12 do 24 PLN za metr kwadratowy miesięcznie. Użytkownicy, w razie rezygnacji z możliwości wejścia w posiadanie mieszkania, otrzymają zwrot nadpłaty.
Kto zapłaci za program? Rząd Beaty Szydło zakomunikował, że za finansowanie programu odpowiedzialny będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Ma on być wspierany przez środki budżetowe, pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz fundusze unijne. Zarządzać całym programem ma Narodowy Operator Mieszkaniowy.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.