Program zapewniał wybitnym studentom finansowanie edukacji na najlepszych uczelniach świata. Resort nie podał daty wznowienia naboru, a jedynie zapowiedział, że wiadomości na temat projektu pojawią się na stronie internetowej MNiSW.
Nabór do projektu rozpoczęto w listopadzie br. Ministerstwo ogłosiło wtedy, że rekrutacja potrwa do końca marca 2016 r. Funkcjonowanie programu wynikało z nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie w czerwcu 2015 r. Dokument był odpowiedzią na zapowiedzi z expose Ewy Kopacz.
Studenci mieli otrzymywać pieniądze na najważniejsze potrzeby w trakcie nauki. Fundusze miały pokrywać koszty czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów i ubezpieczeń. Środki te miały być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Projekt skierowany był do absolwentów studiów licencjackich oraz zdolnych studentów, którzy ukończyli III rok jednolitych studiów magisterskich i zostali przyjęci na którąś z najlepszych zagranicznych uczelni.
Uczestnicy programu nie musieli oddawać pieniędzy. Warunkiem było, żeby w ciągu 10 lat od ukończenia studiów na zagranicznej uczelni przepracowaliby w Polsce łącznie 5 lat, odprowadzając przez ten okres składki na ubezpieczenia: społeczne i zdrowotne. Zwolnienie miało dotyczyć też studentów, którzy rozpoczęliby studia doktoranckie w naszym kraju.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.