Największą grupę potencjalnych emigrantów stanowi młodzież. Wśród tych, którzy biorą pod uwagę wyjazd za granicę w razie potrzeby lub możliwości, aż 32 proc. to ludzie w wieku 18-24 lata i 31 proc. w wieku 25-34 lata. Łącznie stanowią 63 proc. Polaków rozważających wyjazd, podaje raport Work Service.
Polski rynek pracy, w obliczu nasilających się procesów migracyjnych, powinien stawać się coraz bardziej konkurencyjny (…) Lukę po młodych ludziach będzie bardzo ciężko wypełnić bez przyciągnięcia do Polski wykwalifikowanych imigrantów – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service.
Głównym powodem emigracji są pieniądze. Perspektywa wyższych zarobków kusi 78 proc. badanych. Istotny jest także standard życia (44 proc.) i perspektywy rozwoju zawodowego (37 proc.).
Preferowane kierunki to kraje Unii Europejskiej. Niemal co trzeci potencjalny emigrant wyjechałby do Wielkiej Brytanii (27 proc.). Prawie tyle samo Polaków rozważa Niemcy (26 proc.). Zainteresowaniem 11 proc. cieszy się Norwegia, która jest atrakcyjna zwłaszcza dla mieszkańców północnej Polski. Z Gdańska do Norwegii znajdziemy już 10 połączeń lotniczych.
Są i bariery zniechęcające do wyjazdu. Najważniejsza z nich to przywiązanie do rodziny i przyjaciół (74 proc.). Przed emigracją powstrzymuje Polaków także obecna atrakcyjna praca (33 proc.) i nieznajomość języków obcych (28 proc.).
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Autor: Olga Mazur
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.