Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

"Mount Everest śmieci". Góra odpadów przewyższy niedługo Tadż Mahal

30

Mówią o niej "Mount Everest śmieci". Olbrzymia góra odpadów w Nowym Delhi w Indiach ma się stać w przyszłym roku wyższa niż Tadż Mahal. Góra uchodzi za cuchnący symbol najbardziej zanieczyszczonej stolicy świata.

"Mount Everest śmieci". Góra odpadów przewyższy niedługo Tadż Mahal
(Getty Images, Ravi Choudhary/Hindustan Times)

Wysypisko śmieci Ghazipur zajmuje powierzchnię 40 boisk piłkarskich. Już teraz ma ponad 65 metrów wysokości, a co roku staje się o blisko 10 metrów wyższe. Jest na tyle duże, że powinny się na niej znaleźć znaki świetlne, które stanowiłyby ostrzeżenie dla pilotów samolotów. Jeśli tempo wzrostu zostanie podtrzymane, w przyszłym roku wysypisko będzie wyższe od Tadż Mahal. Mauzoleum jest wysokie na 73 metry.

Ghazipur już dawno powinno było zostać zamknięte. Otwarto je w 1984 roku, a w 2002 osiągnęło przewidziany limit. Mimo to nadal na wysypisko kursują setki ciężarówek, które każdego dnia wysypują tam około 2 tysięcy ton odpadów.

W 2018 roku góra zabiła dwie osoby. Jej część się osunęła w wyniku intensywnych opadów i spowodowała śmierć dwójki mieszkańców. Po tym tragicznym zdarzeniu zakazano wysypywania tam śmieci, ale zakaz zniesiono po zaledwie kilku dniach, ponieważ władze nie były w stanie znaleźć alternatywnego miejsca do składowania odpadów.

Zobacz także: Zobacz też: Śmieci to nie problem? No to zobaczcie

Mieszkańcy się duszą. Ci, którzy żyją w pobliżu Ghazipur, podkreślają, że nie da się tam oddychać. Doktor Kumud Gupta stwierdziła, że codziennie przyjmuje ok. 70 osób skarżących się na trudności z oddychaniem i bóle brzucha. Odór jest tak dokuczliwy, że niektórzy postanowili się już wyprowadzić.

Ten trujący smród uczynił z naszego życia piekło. Ludzie ciągle chorują – powiedział 45-letni mieszkaniec Puneet Sharma, którego cytuje AFP.

Na górze regularnie dochodzi do pożarów. Ich przyczyną jest uwalniający się na wysypisku metan. Odciek – czarna toksyczna ciecz – doprowadza z kolei do zanieczyszczenia lokalnego kanału. Do pogorszenia i tak fatalnej sytuacji przyczynia się fabryka, która spala odpady i wytwarza z nich energię. Mieszkańcy podkreślają, że emitowany w tym procesie dym także jest trujący.

Ta wielka góra to wysypisko śmieci Ghazipur. Góra liczy ponad 65 metrów wysokości i ciągle rośnie
Ta wielka góra to wysypisko śmieci Ghazipur. Góra liczy ponad 65 metrów wysokości i ciągle rośnie (East News, Prakash SINGH / AFP)

Toksyczna stolica. Według rządowego badania, prowadzonego pomiędzy 2013 a 2017 rokiem, z powodu ostrej infekcji dróg oddechowych w Delhi zmarło w tym czasie 981 osób. Problemy zdrowotne miało z kolei w sumie ponad 1,7 miliona mieszkańców. Przyczyniają się do tego m.in. przemysł, ruch drogowy i odpady. Mieszkańcy Indii generują rocznie 62 miliony ton śmieci. Według rządowych statystyk do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 165 milionów ton rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wybierz meble z głową. Ta łamigłówka może ci w tym pomóc
Oto, co serwowali w tatrzańskiej restauracji. Potężna kara
Odkryj tajemnice nocy. Sprawdź swoją wiedzę w łamigłówce
Ojciec zaginionego Krzysia Dymińskiego nie wytrzymał. "Nie ma mojej zgody"
Mocne słowa gen. Skrzypczaka. "Wystarczy na 10 dni"
Pasażer próbował otworzyć drzwi samolotu. Maszyna była 9 km nad ziemią
Programy komputerowe, które ułatwiają życie. Czy znasz je wszystkie?
Hiszpanie piszą o Lewandowskiej. Otwiera nowy biznes
Wytyczne księdza ws. kolędy. Mieszkańcy: "To już tradycja"
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić