Władze coraz większej liczby krajów twierdzą, że szczyt epidemii COVID-19 za nimi. W państwach całego globu znosi się kolejne ograniczenia, które mają pozwolić społeczeństwu złapać oddech po okresie zamknięcia. Podejście do tego, które miejsca powinny zostać otwarte w pierwszej kolejności, mocno się jednak różni.
W Europie od 20 kwietnia znoszone zostają ograniczenia u naszych sąsiadów - Czechów oraz Niemców. W Niemczech otwarte zostają m.in. sklepy do powierzchni 800 m2, salony samochodowe i rowerowe, a także księgarnie.
Bardzo daleko w luzowaniu ograniczeń idą Czechy, które rozpoczynają zapowiedziany przez premiera Andrieja Babisza pięciostopniowy plan luzowania obostrzeń. W pierwszym etapie otwarte zostają targi na świeżym powietrzu, zakłady rzemieślnicze i niektóre butiki. Profesjonalni sportowcy znów mogą używać stadionów, jednak bez udziału publiczności. Dopuszczone zostały też wesela do 10 gości.
Na uczelnie będą mogli wrócić studenci najwyższych lat, o ile przygotowują się do zaliczenia pracy dyplomowej. Zajęcia będą mogły odbywać się jednak w maksymalnie 5 osób, z zachowaniem wymaganego dystansu między uczestnikami.
Z kolei Norwegia jest kolejnym, po Danii, skandynawskim krajem, który powrót do normalności zaczyna przede wszystkim od najmłodszych. Od poniedziałku znów otwarte są przedszkola. Premier Erna Solberg zapowiedziała, że do końca tygodnia będą mogły do nich dołączyć dzieci z pierwszych czterech lat szkoły podstawowej. Otwarte zostają również niektóre usługi, jak np. fryzjerzy.
Ograniczenia znosi też Albania. Od 20 kwietnia znów mogą tam pracować tam kopalnie oraz firmy naftowe i związane z przetwórstwem żywności. Złagodzone zostają również regulacje związane z działaniem małych sklepów.
Zobacz także: Czy nie przesadzamy ze środkami ostrożności? prof. Pyrć ucina spekulacje
Znoszenie obostrzeń na świecie
Również poza Europą coraz więcej krajów znosi ograniczenia. W Australii ponownie zostaną otwarte plaże. Dla obywateli tego kraju dostęp do plaż wydaje się kluczowy, ponieważ jest to pierwsze (i jedyne) na razie obostrzenie, które zostaje zniesione.
W Nowej Zelandii, jednym z krajów, które najlepiej poradziły sobie z epidemią, od poniedziałku zaczyna się okres przygotowawczy do zniesienia części ograniczeń, zaplanowanego na 27 kwietnia. Szkoły mają czas, aby przygotować się na ponowne otwarcie, a firmy zatrudniające duże grupy pracowników, muszą dostosować swoją działalność do ścisłych norm sanitarnych.
Możliwość uprawiania sportu przez obywateli zostaje dopuszczona w Izraelu. Władze w Tel Awiwie, po tygodniu spadającej liczby zakażeń, dopuszczają też od poniedziałku działalność części sklepów budowlanych i z produktami RTV/AGD.Dopuszczone zostają również grupowe modlitwy do 20 osób, przy zachowaniu odległości 2 metrów pomiędzy uczestnikami.
W Korei Południowej złagodzone zostają zasady izolacji społecznej. Pod ścisłymi warunkami otwarte zostają znów m.in. kościoły, bary, siłownie oraz szkoły językowe. Natomiast w Pekinie i wokół miasta, władze otworzyły 73 zamknięte dotychczas atrakcje turystyczne, między innymi fragmenty Wielkiego Muru.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.