Brytyjscy naukowcy do udziału w eksperymencie zaprosili 9 tysięcy ochotników. Wybrali osoby, które skarżą się na chroniczne bóle, między innymi zapalenie stawów, problemy z kręgosłupem i migreny. Następnie udostepnili im specjalną aplikację na telefony komórkowe, która zbiera zarówno raporty o atakach bólu, jak i informacje o aktualnej pogodzie.
Z raportów użytkowników można odczytać jasno kilka prawidłowości. Wraz ze wzrostem liczby słonecznych dni, które zanotowano od lutego do czerwca, liczba przypadków doświadczania silnego bólu znacznie spadła. Kiedy jednak w czerwcu nastał deszczowy okres, z pełnym zachmurzeniem i niewielką ilością światła słonecznego, poziom bólu użytkowników aplikacji znów się zwiększył.
Cały projekt trwać ma 18 miesięcy. Naukowcy postanowili podzielić się jednak wynikami już na jego półmetku, podczas jednej z naukowych konferencji. Prowadzący badania profesor Will Dixon ze Szpitala Królewskiego w Salford twierdzi, że aż 80% jego pacjentów uważa, iż pomiędzy pogodą a ich stanem zdrowia i samopoczuciem istnieje realny związek.
Uważam to połączenie za bardzo możliwe. Kiedy zostanie oficjalnie potwierdzone, ludzie będą mogli lepiej planowac swoje aktywności, a naukowcy stworzyć nowe sposoby radzenia sobie z bólem - powiedział Dixon "The Independent".
Autor: Tomasz Wiślicki
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.