Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Tomasz Molga
Tomasz Molga | 
aktualizacja 

Nadchodząca fala ekstremalnych upałów może zabijać. Niemcy biją na alarm

105

Fala ekstremalnych upałów, która w przyszłym tygodniu przejdzie przez Europę, w tym Polskę, może zebrać śmiertelne żniwo. Prognozy pogody są porównywane do wydarzeń z 2003 roku, kiedy to wielodniowy upał odpowiedzialny był za śmierć 52 tys. osób.

Fala ekstremalnych upałów dotrze do Polski za tydzień. Mapa pokazuje anomalię temperatur, +14 stopni powyżej średniej wieloletniej.
Fala ekstremalnych upałów dotrze do Polski za tydzień. Mapa pokazuje anomalię temperatur, +14 stopni powyżej średniej wieloletniej. (severe-weather.eu, wxcharts.com)

- Mamy coraz więcej pewności, że fala upałów z temperaturami sięgającymi 38 stopni C. przejdzie od Francji po zachodnią Polskę i Czechy - poinformował Tyler B. Rose, meteorolog serwis AccuWeather odpowiedzialny za prognozy dla Europy.

Nie ma już serwisu meteo, który nie ostrzega przed wydarzeniami mającymi rozegrać się w przyszłym tygodniu. Ponad 200 mln Europejczyków doświadczy kilkudniowych i wyczerpujących upałów. We Francji i Niemczech są szanse na pobicie rekordów temperatur zanotowanych dla czerwca, czyli ponad 40 stopni C.

W Polsce upał pojawi się w czwartek 27 czerwca. Temperatura w południo-zachodniej Polsce ma sięgnąć 38-39 stopni C. To nieco mniej niż zakładała wcześniejsza prognoza ECMWF. Jednak również u nas upał ma potrwać kilka dni.

Nie będzie wytchnienia nawet w nocy

Najbardziej narażeni na skutki fali gorąca będą mieszkańcy miast. - Wiele dni ekstremalnego upału w połączeniu z ciepłymi nocami nie pozwoli budynkom i domom bez klimatyzacji ochłodzić się. To stworzy niewygodne warunki do spania, zwiększając ryzyko chorób związanych z upałem - dodaje jeden z meteorologów AccuWeather.

Wszystko zacznie się w poniedziałek. Oto trasa, którą pokona gorące powietrze znad Afryki.
Wszystko zacznie się w poniedziałek. Oto trasa, którą pokona gorące powietrze znad Afryki. (AccuWeather, Accu Weather)

Dlatego w Niemczech aktualne prognozy pogody już są porównywane do wydarzeń z lata 2003 roku. 16 lat temu wielodniowy upał odpowiedzialny był za śmierć 52 tys. osób w całej Europie. - Przez siedem dni temperatury będą przekraczać 30 stopni C. Mamy 50 proc. szans, że upał pobije dotychczasowy rekord dla czerwca, czyli 40,3 stopnia. Fala upałów mogłaby przybrać rozmiary jak w lecie 2003 roku - ostrzega Maxi Biewer, prezenterka pogody z niemieckiego serwisu Wetter.de.

We Francji minister zdrowia zaapelowała do władz lokalnych, szpitali oraz do opiekunów osób starszych, aby byli przygotowani na trudne dni. Podkreśliła, że fala upałów zeszłego lata spowodowała 1500 więcej zgonów niż normalnie w lipcu i sierpniu.

Fale upałów to anomalie klimatu

Zjawisko gigantycznego podmuchu gorącego powietrza znad Afryki wywołał układ sztormu nad Oceanem Atlantyckim i wyżu nad Europę Środkową i Wschodnią. Tworzą sytuację do ściągnięcia gorącego powietrza do Europy Środkowej. Doskonale widać to na animacji przygotowanej przez francuskich meteorologów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dodajmy, że tegoroczne długoterminowe prognozy pogody zakładają, że letnie temperatury w lipcu i sierpniu będą wyższe niż normalnie. Wyższe niż w gorącym 2018 roku, który Europejska Agencja Środowiska uznała już za jeden trzech najcieplejszych okresów na kontynencie.

Eksperci z portalu Pogoda i Klimat oszacowali, że tegoroczny czerwiec pod względem średnich temperatur pobije rekord wszechczasów z 1811 roku, a także bardziej współczesny rekord ekstremalnych temperatur z 1964 roku.

Naukowcy łączą występowanie wielodniowych i ekstremalnych upałów ze zmianami klimatycznymi. Ocieplanie się klimatu zakłóca tzw. cyrkulację atlantycką, dzięki której w Europie pojawiało się wilgotne i chłodne powietrze znad Morza Północnego. Ekstremalne zjawiska klimatyczne stają się coraz bardziej regularne.

- To nie jest czarna magia. Cieplejszy ocean odparowuje więcej wilgoci do atmosfery, mamy coraz silniejsze huragany i powodzie. Cieplejsze gleby wyparowują więcej wilgoci do atmosfery, w efekcie mamy susze i wielkie pożary. Globalne ocieplenie przesuwa wykresy temperatur w kierunku ekstremów i mieliśmy intensywne fale upałów nawet w 2018 roku, również u was w Europie - komentował w rozmowie z WP amerykański klimatolog Michael Mann.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić