Aż 32 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce. Według raportu WHO, powietrze o największej zawartości trujących substancji znajduje się na terenie województwa śląskiego. Na czarnej liście znalazły się zarówno duże miasta, jak i niewielkie miejscowości na Śląsku, takie jak: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Zabrze, Knurów, Godów, Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Tychy i Żory.
Lista WHO zawiera również kilka miast położonych w Bułgarii, Czechach i Włoszech. Jest ich jednak zdecydowanie mniej. Z krążącego w internecie wykresu wynika, że najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce jest Żywiec. Oprócz śląskich miast na liście pojawia się również Kraków, Zakopane, Opoczno, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz, Brzeziny, Rawa Mazowiecka i Tomaszów Mazowiecki.
WHO ostrzega, że jakość powietrza w miastach wciąż się pogarsza. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu ostatnich dwóch lat liczba miast, w których powietrze przekroczyło dopuszczalny poziom zanieczyszczenia, podwoiła się. Mieszkańcy takich miast są znacznie bardziej narażeni na wystąpienie udarów mózgu, chorób serca, oraz płuc.
Autor: Beata Kruk
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.