Fulereny endohedralne to cząsteczki składające się z 60 atomów węgla. W ich środku uwięziony jest obcy atom, np. azotu, fosforu, czy helu – wyjaśnia serwis sciencealert.com. Pomiędzy uwięzionym atomem a całą molekułą dochodzi do wymiany ładunku. To wpływa na chemiczne i fizyczne właściwości związku.
Naukowcy badają możliwość zastosowania związku w zegarach atomowych. Obecnie zegary to wielkie skrzynie. Dzięki fulerenom będzie je można zminiaturyzować do rozmiarów mikroprocesora. To z kolei pozwoli montować zegary atomowe w naszych telefonach, GPS-ach i wielu innych urządzeniach.
Możemy mieć GPS, który lokalizuje nas z dokładnością do 1 milimetra. Obecnie GPS mają dokładność od 1 do 5 metrów – mówi Doug Bolton, naukowiec z Oxfordu.
Rewolucja w dokładności GPS popchnie do przodu rozwój innych technologii. Tak stanie się na przykład w przypadku bezzałogowych samochodów, które, kierowane przez superdokładne GPS-y, staną się bezpieczniejsze.
Jedynym materiałem na Ziemi mogącycm konkurować ceną z fulerenami endohedralnymi jest antymateria. NASA szacuje, że jej 1 gram będzie kosztować 61 bilionów dolarów. Antymaterię można już produkować w akceleratorach. Pytanie tylko, po co to robić, skoro produkcja jest bardzo droga, a nie ma zainteresowania ze strony kupujących.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.