Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Machnio | 

Najdroższy lek na świecie trafi do 100 pacjentów. Budzi wiele kontrowersji

18

Parę miesięcy temu o nowym leku na rdzeniowy zanik mięśni zrobiło się głośno. "Zolgensma", zawierający wirusy z rodziny scAAV9, to jeden z najdroższych leków na świecie. Koncern Novartis zdecydował się zafundować go części pacjentów. Istnieje jednak wiele kontrowersji zarówno wokół losowania pacjentów, którzy mają wziąć udział w bezpłatnym programie, jak i również podstaw naukowych stosowania leku.

 Najdroższy lek na świecie trafi do 100 pacjentów. Budzi wiele kontrowersji
(iStock.com)

"Zolgensma" to nazwa handlowa odnosząca się do terapii genowej do stosowania w rdzeniowym zaniku mięśni. Lek jest szczególnie przydatny do leczenia nowo diagnozowanych niemowląt – na etapie, kiedy utrata neuronów postępuje najszybciej. Metoda ta pomyślnie przeszła badania kliniczne i została zatwierdzona jako lek, jak dotąd jednak wyłącznie w USA.

Cena rynkowa leku jest astronomiczna

Jedna dawka to koszt około 9 mln złotych. Odkąd lek wszedł na rynek, rozpoczęły się liczne zbiórki prowadzone drogą internetową. Pomoc ze strony darczyńców ma być szansą na pomoc dzieciom, które nie załapią się na bezpłatne udostępnienie leku.

Koncern Novartis postanowił wylosować setkę dzieci spośród chorych na SMA z całego świata i zapewnić bezpłatne leczenie. Ta decyzja okazała się szokująca i kontrowersyjna. Zaprotestowali zarówno lekarze, jak i organizacje zrzeszające rodziców małych pacjentów.

Polskie instytucje mają jednak wiele wątpliwości co do podstaw naukowych leku. Podkreślają także zalety leczenia polskimi metodami, którymi każdy pacjent objęty jest darmowo. Fundacja SMA, Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych oraz Zespół Koordynacyjny do Spraw Leczenia Chorych na Rdzeniowy Zanik Mięśni wydały oświadczenie w tej sprawie. Pragną zdementować plotki i przekłamania dotyczące leczenia rdzeniowego zaniku mięśni w Polsce.

Szczególne obawy wynikają z nierzetelnego przekazu medialnego dotyczącego możliwości leczenia SMA w Polsce. W przekazie tym bezzasadnie kwestionuje się skuteczność stosowanych w Polsce leków, a także promuje właściwości terapii genowej niemające pokrycia w wiedzy naukowej - czytamy na stronie stowarzyszenia.

SMA to wynik wady genetycznej. Polega na stopniowym zaniku mięśni szkieletowych. Choroba dotyka osób w różnym wieku, jednak u ponad 90 proc. przypadków objawy pojawiają się w niemowlęctwie albo wczesnym dzieciństwie. Dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnoza oraz rozpoczęcie leczenia i rehabilitacji.

Zobacz także: Choroby, które najczęściej atakują w żłobku i przedszkolu

**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [ dziejesie.wp.pl ](

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić