Mimo że Słońce jest gwiazdą, która znajduje się najbliżej Ziemi, to wciąż pozostaje tajemnicą. Zrozumienie jej zachowań - szczególnie tych, które charakteryzują pogodę kosmiczną na Ziemi - okazało się trudne. Głównym celem teleskopu słonecznego jest obrazowanie pola magnetycznego Słońca bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej.
Jak wygląda Słońce z bliska? Pierwsze zdjęcia wykonane teleskopem słonecznym obiegły internet
"Na Ziemi możemy przewidzieć, czy w dowolnym miejscu na świecie będzie padać deszcz, ale pogody kosmicznej nie znamy" - przyznał Matt Mountain, prezes stowarzyszenia, które zajmuje się badaniami astronomicznym. Teleskop słoneczny Inouye ma na celu poznawać i przewidywać pogodę kosmiczną.
Teleskop, który znajduje się na Hawajach, jest zbudowany z 4-metrowej soczewki, która jest jak dotąd największą, jaką wykorzystano dla tego typu przyrządów. Posiada również zaawansowany system chłodzenia, który ma zapobiec przegrzaniu w wyniku skupiania światła słonecznego.
Teleskop Słoneczny Inouye spotkał się z niezadowoleniem Hawajczyków, ponieważ miejsce, w którym się znajduje, jest uważane za święte. Obraz, który opublikowano, nie będzie wykorzystywany do dalszych badań. W ciągu najbliższych 6 miesięcy naukowcy nadal będą testowali i kalibrowali teleskop. Następnie dane z urządzenia Inouye zostaną połączone z danymi z sondy Parker Solar Probe NASA, aby uzyskać pełniejszy obraz Słońca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.