Tylko trzy osoby mogą pochwalić się takim dokumentem. Paszporty przysługują Wielkiemu Mistrzowi, jego zastępcy oraz Kanclerzowi. Cała reszta ludzi należących do Zakonu musi korzystać z paszportów krajów, z których pochodzą - informuje "The Mirror". O zakonnym mogą jedynie pomarzyć.
Zakon Maltański utracił zwierzchność nad wyspą w 1800 roku. Od tamtej pory może się pochwalić jedynie dwoma eksterytorialnymi posiadłościami w Rzymie i jednym zamkiem na Malcie. Organizacja wydaje paszporty, znaczki pocztowe i bije walutę. Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 90 krajami na świecie.
12 tysięcy kawalerów Zakonu jest podzielonych na trzy klasy. Są oni zobowiązani do postępowania zgodnego z nakazami Kościoła, a także do uczestniczenia w akcjach humanitarnych prowadzonych przez Zakon. Organizacja ma swoje przedstawicielstwo dyplomatyczne także w Polsce.
Najbardziej pożądanym paszportem jest dokument niemiecki. Otwiera bowiem drogę do 176 krajów bez konieczności załatwiania wiz. Paszport Zakonu Maltańskiego tak bardzo poszukiwany nie jest, z pewnością jednak należy do najrzadszych dokumentów tego typu na świecie.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.