Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jan Muller | 
aktualizacja 

Największy mit kuchni obalony. Tego o soli nie wiedzieliście

6

Słyszeliście to tysiąc razy: jedzenie słonych rzeczy zwiększa pragnienie. Otóż... nie. Naukowcy pracujący nad dietą załogi lecącej na Marsa odkryli dokładnie coś przeciwnego.

Największy mit kuchni obalony. Tego o soli nie wiedzieliście
(Youtube.com)

Ciała "astronautów" na bogatej w sól diecie zatrzymywały więcej wody. Ludziom mniej chciało się pić, ale potrzebowali więcej energii. Robili się po prostu głodni. Czemu badacze byli zaskoczeni? Bo jak dotąd nikt nie przeprowadził długoterminowego badania zależności między jedzeniem soli i pragnieniem.

Wiedziano jedynie, że zwiększenie dawki soli zwiększa wydalanie moczu. Sądzono, że dodatkowy wydzielany płyn pochodzi z picia. Niemieccy uczeni odkryli, że prawda jest inna - donosi sciencedaily.com.

Podczas lotu na Marsa konserwacja wody jest kluczowa dla załogi. Nikt by nie chciał, żeby fan czipsów wypił cały zapas wody. Naukowcy zajęli się wyliczaniem odpowiedniej dawki dziennej dla każdego astronauty przyszłej misji. Testowali dietę na ochotnikach zamkniętych na czas symulowanego lotu w kapsule na Ziemi. Raz przez 105 dni, drugi raz przez 205 dni. Dietę mieli identyczną, tylko na kilka tygodni dostawali różne poziomy soli w jedzeniu.

Zauważono to, co już wiedziano wcześniej. Im więcej soli ktoś dostawał w jedzeniu, tym więcej wydalał moczu. W kontrolowanych warunkach okazało się jednak, że ci jedzący więcej słonego wcale nie pili więcej. Sól uruchamiała mechanizm zatrzymywania wody w nerkach - dodaje portal.

Dotychczasowa teoria zakładała, że naenergetyzowane jony sodu i chloru przyciągały molekuły wody i zabierały ze sobą do uryny. Tymczasem niemieckie badanie pokazało, że sól, owszem, pozostawała w moczu, ale woda wracała do nerek i ciała. Dlaczego? Wytłumaczenia nie ma, są poszlaki płynące z badań na myszach. Okazuje się, że wodę do nerek ściąga mocznik, substancja powstająca w mięśniach i wątrobie a służąca do wypłukiwania z ciała azotu.

Mocznik u myszy kumulował się w nerkach i równoważył przyciągające wodę jony sodu i chloru. Jako, że do wytworzenia mocznika potrzeba sporo energii, więc myszy na słonej diecie ciągle były głodne. Co ciekawe, "astronauci" na słonej diecie też skarżyli się na stałe uczucie głodu - zauważa sciencedaily.com.

Coś, co wydawało się dotąd jedynie substancją przeznaczoną do wypłukiwania śmieci z organizmu, swoistym ściekiem, okazuje się mieć istotną funkcję przy transporcie wody w organizmie. Broni jej przed porwaniem przez sól i wydaleniem. I tak natura znalazła sposób, byśmy jedząc słone rzeczy nie zginęli z pragnienia.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić