Ten pokaz siły "100-tysięczników" marynarka wojenna USA urządziła na Zachodnim Pacyfiku. USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosevelt oraz USS Nimitz wraz z okrętami wsparcia uczestniczą w 4-dniowych, trwających do wtorku, ćwiczeniach. Moment nie jest przypadkowy. W tym samym czasie prezydent Donald Trump uczestniczy w otwartym właśnie szczycie ASEAN, Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej.
Obecność tak potężnej flotylli na wodach Pacyfiku widziana jest także jako sygnał dla Korei Północnej. Przesłanie brzmi: nie boimy się waszych testów broni jądrowej i pocisków balistycznych - zauważa CNN.
Potwierdził to sam Trump. Podkreślił, że nie tylko Ameryka wysłała w pobliże półwyspu koreańskiego "trzy największe lotniskowce świata", ale i atomową łódź podwodną. Reżim w Korei Północnej ocenił obecność powiększonych sił USA na Pacyfiku jako "groźny przejaw hegemonii Stanów Zjednoczonych w regionie".
Nikt nie wie kiedy i jak ten maniak Trump podpali lont wojny - urzędnicy w Korei Północnej skomentowali w CNN obecność trzech lotniskowców na Pacyfiku.
*Amerykańska flotylla połączy się wkrótce z grupą Morskich Sił Samoobrony Japonii, m.in. trzema niszczycielami. *Kapitan każdego z amerykańskich lotniskowców ma do dyspozycji 60 samolotów, w tym myśliwce F/A-18, samoloty zwiadowcze i helikoptery do niszczenia łodzi podwodnych. Lotniskowce chronią krążowniki z systemami przeciwrakietowymi Aegis uzbrojone m.in. w pociski Tomahawk. O położeniu łodzi podwodnych, typowym wsparciu dla takiej konfiguracji okrętów, dowództwo marynarki wojennej nie mówi. Ostatni raz tak duże siły zgromadziły się w jednym miejscu na Pacyfiku w sierpniu 2007 roku podczas ćwiczeń VaIiant Shield.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.