Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kacper Krysztofik | 

NASA zakończyła testy reaktora nuklearnego. Wkrótce poleci na Marsa

13

Amerykańska agencja kosmiczna planuje wysłać na czerwoną planetę reaktor jądrowy, który będzie w stanie zasilić energią elektryczną przyszłe, pozaziemskie placówki. Pierwsze testy urządzenia zakończyły się pomyślnie. Jeśli kolejne próby się powiodą, będziemy mogli mówić o kolonizacji kosmosu.

NASA zakończyła testy reaktora nuklearnego. Wkrótce poleci na Marsa
(Forum)

Naukowcy nadali potężnemu generatorowi energii bardzo adekwatną nazwę - "Kilopower". To urządzenie będzie dostarczać nie tylko energię elektryczną. Korzystając z dostępnych w kosmosie zasobów, będzie w stanie wytworzyć zdatne do oddychania powietrze, wodę czy nawet paliwo rakietowe.

Kiedy polecimy na Księżyc, a w końcu na Marsa, prawdopodobnie będziemy potrzebować dużych źródeł energii, ponieważ nie będziemy mogli polegać na słońcu. - wyjaśnił Jim Reuter, administrator technologii kosmicznej w NASA- Spodziewam się, że nasz projekt, "Kilopower", będzie istotną częścią infrastruktury energetycznej, która zasili Księżyc i Marsa w miarę ich rozwoju.

Reaktor wydaje się być niezbędny przy dalszej eksploracji kosmosu. Podczas misji na Księżyc czy na inne ciała niebieskie, astronauci mieliby trudności z zasilaniem wszystkich operacji, wykorzystując tradycyjne paliwa. Płynne lub gazowe zasoby energetyczne są palne i ciężkie, przez co ich transport na duże odległości jest nieopłacalny i, w dodatku, niebezpieczny. Technologia jądrowa eliminuje wady tradycyjnych paliw - pozwala wytwarzać ogromne ilości energii, zajmując bardzo mało miejsca i nie wymagając dodatkowego tankowania.

"Kilopower" jest zdecydowanie bezpiecznym reaktorem. Paliwo w nim zawarte będzie tylko lekko reaktywne, a więc niegroźne dla ludzkiego organizmu, aż do momentu włączenia systemu. Oznacza to że reaktor może być transportowany przez bardzo długi czas bez ryzyka, że materiał w nim zawarty wybuchnie lub ulegnie samozapłonowi.

To pierwszy od 40 lat projekt zakładający nową koncepcję reaktorów rozszczepieniowych, napędzanych energią jądrową w USA - mówi David Poston, główny projektant reaktorów w Laboratorium NASA w Los Alamos.

Twórcy generatora twierdzą, że przeszli samych siebie. Testy wykazały, że reaktor jądrowy umieszczony w przestrzeni kosmicznej jest jeszcze potężniejszy, niż zakładała NASA. Kluczową próbą było przeprowadzenie 28-godzinnego testu w komorze próżniowej, który symulował pełny cykl energetyczny prototypowego reaktora. Obejmowało to uruchomienie, rozruch, stabilną pracę i wyłączenie. Wszystkie te próby generator przeszedł pomyślnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także:

Co wiesz o NASA?

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić