Instytucje unijne pracują nad nowymi przepisami już od kilku lat. Parlament Europejski chce, by młodzież poniżej 16 roku życia nie mogła korzystać z wielu popularnych usług w sieci bez zgody opiekunów. W ten sposób nastolatki mogą mieć ograniczony dostęp m.in. do Facebooka, Instagrama, Snapchata, aplikacji WhatsApp, a nawet poczty elektronicznej oraz wyszukiwarek internetowych.
Według autorów, nowe przepisy mają na celu głównie ochronę danych osobowych. Dzięki temu firmy internetowe nie będą w stanie zbierać informacji o młodocianych użytkownikach. Proponowane przez Unię zmiany uderzyłyby przede wszystkim w licznych amerykańskich dostawców usług internetowych, które dominują w Europie. Do tej pory dolną granicą wiekową, np. dla użytkowników Facebooka, było 13 lat.
Na razie nie wiadomo, w jaki sposób wiek użytkowników miałby być sprawdzany. Młodzież nie posiada obligatoryjnych dowodów tożsamości, dzięki którym może udowodnić swój wiek. Wątpliwym jest również, jak miałby przebiegać proces otrzymywania zgody od opiekunów osób nieletnich. Jeśli PE faktycznie wprowadzi nowe przepisy, kraje członkowskie Unii będą musiały je wdrożyć do własnego systemu prawnego w ciągu dwóch lat.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.