Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 
aktualizacja 

Nauka. Klasyczna gra komputerowa może być świetnym sposobem na redukcję stresu

16

W dobie epidemii, izolacji społecznej i lęku o przyszłość, jak mało czego, potrzebujemy sposobów na odstresowanie się. Opublikowane ostatnio badanie pokazuje, że świetną metodą jest gra w istniejącą już od przeszło czterdziestu lat grę komputerową.

Nauka. Klasyczna gra komputerowa może być świetnym sposobem na redukcję stresu
(Getty Images, Chesnot)

Chodzi o Tetrisa - grę logiczną, której prawie nikomu nie trzeba przedstawiać. Od czasu, gdy w 1984 roku stworzył ją radziecki programista Aleksiej Pażytnow, zabawa w układanie spadających klocków, doczekała się niezliczonych wersji i modyfikacji.

Badanie opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego pokazuje, że za tym fenomenem może stać dobra przyczyna. Gra w Tetrisa okazuje się bowiem bardzo korzystna dla zdrowia psychicznego i zdolności poznawczych.

Kierująca badaniem psycholożka Kate Sweeny, badała wpływ gry na grupie studentów ze swojego uniwersytetu. Jedną z grup poprosiła, aby w trakcie wyjątkowo stresujących okresów, jak na przykład egzaminy roczne, grali w tę grę. Druga grupa mogła robić co chciała. Następnie Sweeny pytała obie grupy o samopoczucie i poziom niepokoju.

Okazało się, że przygwożdżeni egzaminami studenci, jeżeli grali w Tetrisa, wykazywali dużo niższy poziom stresu i więcej pozytywnych uczuć wobec świata. Dzięki temu zaś, było im łatwiej skupić się na czekających ich zadaniach i ostatecznie - zaliczyć same testy.

Zobacz także: Produkty, które poprawiają pamięć

Pożyteczna gra komputerowa

Badanie tłumaczy to tym, że podczas gdy większość gier komputerowych atakuje nas różnymi bodźcami i rozprasza, Tetris w dobry sposób łączy trudność stawianych wyzwań z prostotą obsługi. Grające w niego osoby, robią to niejako automatycznie. Pozwala im się to zrelaksować i bez emocji cieszyć z rozwiązywania problemów.

Sweeny nazywa ten stan "transem" albo "przepływem".

Taki przepływ opiera się na delikatnej równowadze. Polega na stawianiu celów, które stanowią wyzwanie, ale niezbyt wielkie. Cele muszą być jasne i łatwo osiągalne, a gra powinna zapewniać użytkownikowi informację o tym jak sobie radzi - tłumaczy badaczka.

Łatwo nam sobie wyobrazić wiele tego rodzaju aktywność. Nasz mózg częściowo się wyłącza, koncentrując się tylko na niezbyt trudnym, ale wymagającym przytomności zadaniu. Może to być stawianie pasjansa, szydełkowanie, gotowanie, czy gra na instrumencie.

Co ciekawe jednak, o pozytywnym wpływie Tetrisa na zdrowie psychiczne mówiono już wcześniej. W 2009 roku w czasopiśmie BMC Research Notes, pojawiło się badanie, które wskazywało, że osoby grające w grę wykazują wyższe zdolności poznawcze.

Jego autorzy dokonali obrazowania aktywności mózgu osób, które grały w Tetrisa. Okazało się, że w szybkim czasie zwiększa ona grubość kory mózgowej, co wiązane jest z poziomem inteligencji. W przypadku osób, które uprawiały tę rozrywkę od co najmniej pięciu lat, zaobserwowano większą ilość szarych komórek oraz lepsze zdolności motoryczne

Być może więc, nie tylko w czasie epidemii, aby się odstresować powinniśmy zacząć grać w Tetrisa?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić