Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 

Nauka. Maszyna, która przekłada fale mózgowe na mowę

7

Naukowcy stworzyli program, który, dzięki uczeniu maszynowemu, jest w stanie przekładać falę mózgowe na określone zdania. Jak na razie jego możliwości są ograniczone, zbliżają nas jednak do świata rodem z filmów fantastycznonaukowych.

Nauka. Maszyna, która przekłada fale mózgowe na mowę
(Getty Images, BSIP)

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego poczynili kolejny krok w zrozumieniu działania mowy i jej związku z aktywnością mózgu. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Neuroscience prezentują swoje najnowsze osiągnięcia.

Stworzyli oni "dekoder", który, korzystając z danych na temat aktywności określonych partii mózgu, jest w stanie odczytać, jakie zdanie wypowiada osoba. Innymi słowy - uczące się algorytmy, potrafią odgadnąć, "o czym mowa".

Wcześniejsze osiągnięcia na tym polu polegały głównie na odgadywaniu określonych oderwanych słów, które wypowiadał badany. Tutaj osiągnięto kolejny szczebel, gdyż mowa jest o całych wypowiedziach.

Badanie polegało na czytaniu przez ochotników zapisanych zdań. Aktywność ich mózgów była monitorowana przez elektrody. Następnie urządzenie, w czasie rzeczywistym, odgadywało jakie słowa zostały przeczytane. Wcześniej algorytmy zostały "nakarmione" wielką ilością danych na temat tego jak zachowuje się mózg przy czytaniu i wypowiadaniu konkretnych fraz.

Aktywność łączy się z komendami, które wysyła on do naszego aparatu mowy - np. określonych ruchów językiem, ustami, czy wypowiadania samogłosek lub spółgłosek. Sygnały te rozpoznawał program - myląc się tylko w trzech procent przypadków.

Zobacz także: Badanie mózgu niesie nadzieje ofiarom udarów

Uczenie maszynowe

Jednak od wizji rodem z science fiction, w których komputery mogą odczytać, co mamy na myśli, droga jeszcze daleka. Ilość zdań, które wypowiadali ochotnicy, ograniczała się do pięćdziesięciu. Eksperyment przeprowadzono w języku angielskim.

Chociaż pragnęlibyśmy, aby nasz dekoder uczył się i wykorzystywał regularności mowy, nadal nie wiemy, ile danych będzie mu potrzebnych, by przejść z naszego ubogiego języka, do bardziej potocznej formy angielskiego - piszą naukowcy w swoim artykule.

Jak mówi współautor badania, Joseph G. Makin, następnym celem zespołu będzie poprawia dokładności z jaką program rozpoznaje zdania.

Jednak neurologowie podkreślają, że program nie zgadywał po prostu jednego ze zdań krótkiej listy. W późniejszej fazie testów dodawano do niej zdania, których nie było tam wcześniej. Mimo to, po krótkim czasie był on w stanie je odczytać. Oznacza to, że potencjalnie bardziej rozwinięte algorytmy mogłyby rozpoznawać, na bieżąco, to, o czym mówią ludzie, tylko badając aktywność ich mózgu.

Pozostaje pytanie, na ile tego rodzaju odkrycia faktycznie pozwalają nam na maszynowe "czytanie w myślach" i co czeka nas w ciągu następnych dekad, gdy tego rodzaju technologię faktycznie się rozwiną. Przesłuchania policyjne przy użyciu specjalnych kasków? Kto wie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Tragiczny wypadek w Tatrach. Turysta zginął po upadku z wysokości
Mieszkali w namiocie w Łodzi. Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży
Tu matka Madzi z Sosnowca odsiaduje karę więzienia. Takie warunki ma Katarzyna W.
Zaskakujący finał poszukiwań 71-latka. Znaleźli go w lodowatej rzece
Pożar domu w Boruszowicach. Policjanci zdążyli w ostatniej chwili
Bytom. Mężczyzna i pięć nastolatek zatrzymani na ogródkach działkowych
Wjechał w armatkę śnieżną w Krynicy-Zdroju. 13-latek nie żyje
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić