Wykorzystali aparaturę Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile. Dzięki interferometrowi teleskopowemu VLTI udało się złożyć w jedną animację fotografie Antares wykonane w ciągu tygodnia w 2014 roku - informuje "Guardian". Gwiazda ta jest czerwonym olbrzymem, czyli jej ewolucja jest w schyłkowej fazie.
Zagwozdką jest przyczyna utraty olbrzymiej masy gazów przez Antares. Dobrze obrazuje to zdjęcie wykonane w Chile. Widać na nim wyrzut gazów w przestrzeń kosmiczną. Antares ma masę około 15 razy większą od masy Słońca, jednak szybko się kurczy.
W jaki sposób gwiazdy takie jak Antares tracą masę tak szybko w ostatniej fazie ich ewolucji? To problem nierozwiązany od 50 lat - powiedział Keiichi Ohnaka z Universidad Católica del Norte w Chile, który bierze udział w badaniach.
Powyżej: Artystyczna wizja Antares, stworzona na podstawie zdjęć i danych o gwieździe.
Naukowcy mają nadzieję, że nowe zdjęcie pomoże im znaleźć odpowiedź. - VLTI jest jedynym instrumentem, który może bezpośrednio zmierzyć ruchy gazu w rozszerzonej atmosferze Antares. To kluczowy krok w kierunku wyjaśnienia tego problemu. Następnym wyzwaniem jest zidentyfikowanie, co wywołuje te wyrzuty gazu - dodaje Ohnaka.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.