Dzieci, które są określane przez dorosłych jako mądre, mają większą tendencje do oszukiwania. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Kanady, Chin i Stanów Zjednoczonych. Zarówno rodzice, jak i nauczyciele nie powinni stanowczo stwierdzać, że dziecko jest mądre. Zamiast tego powinni chwalić je za konkretne działania w określonym zadaniu, np. mówiąc "zrobiłeś to świetnie”.
Gdy dziecko słyszy, że jest uznawane za inteligentne lub mądre, wtedy samo wytwarza na sobie presję. Stara się sprostać postawionym przez dorosłych oczekiwaniom. W konsekwencji jest bardziej skłonne do oszustwa, aby potwierdzić zdanie rodziców –mówi profesor Li Zhao z Uniwersytetu w Hangzhou.
Dzieci sprawdzono ukrytą kamerą. W badaniu, które odbyło się w Toronto, psychologowie zagrali z dziećmi (w wieku 3 i 5 lat) w grę w zgadywanie. Gdy odpowiadały dobrze, chwalono je na jeden z dwóch sposobów. Jedne określano jako mądre, innym mówiono, że „robią to świetnie”. Naukowcy wyszli z pokoju i powiedzieli dzieciom, aby dalej bawiły się same. Podkreślili jednak, aby nie oszukiwały. Dalszą zabawę podglądano przez ukrytą kamerę.
Chwalenie nie działa, gdy pojawią się problemy. Dzieci, które określano jako mądre, częściej podglądały odpowiedzi niż te, którym mówiono, że robią to świetnie. Według naukowców wnioski z tego są jasne, pochwała zdolności może podważać motywację dziecka do uczenia się, kiedy napotka pierwsze trudności.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.