Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Radosław Opas
Radosław Opas | 

Niemcy. Basen tylko dla muzułmanów podzielił ludzi

803

Już wkrótce we Frankfurcie może powstać pływalnia, na którą wstęp będą mieć wyłącznie muzułmanie. Na taki pomysł wpadł lokalny biznesmen Abdullah Zeran. 38-letni właściciel fabryki mydła w Niemczech prowadzi zbiórkę pieniędzy w sieci i szuka inwestorów, którzy chcieliby pomóc mu w realizacji projektu. Koncepcja basenu tylko dla wyznawców islamu podzieliła niemieckie społeczeństwo.

Niemcy. Basen tylko dla muzułmanów podzielił ludzi
(East News, AFP/EAST NEWS)

Pomysłodawca ma dalekosiężne plany. Jednym z głównych założeń nowo wybudowanego ośrodka w Niemczech miałaby być m.in. segregacja płci. Według Zerana na pływalni powinny obowiązywać zasady pozwalające przebywać na niej w jednym momencie wyłącznie kobietom lub mężczyznom. Mężczyzna twierdzi też, że muzułmanki powinny korzystać z basenu, na którym nie ma wyznawczyń innych religii. Miejsce dla nich w zamyśle byłoby całkowicie zamknięte.

Muzułmańscy rodzice mają problem, gdy dzieci w klasie razem uczą się pływać. Rodzice chcą, aby dziewczynki i chłopcy byli rozdzieleni. Mogliśmy i chcemy oferować lekcje pływania dla muzułmańskich dziewcząt w naszej pływalni i dlatego szukamy współpracy z kuratorium – powiedział Abdullah Zeran w rozmowie z regionalną gazetą HNA.

Pływalnia ma być miejscem wyłącznie dla pobożnych i konserwatywnych muzułmanów. Obecnie 38-latek szuka miejsca we Frankfurcie, w którym basen mógłby zostać wybudowany. Do jego atrakcji należałyby np. brodzik, sauna czy turecka łaźnia parowa. Wśród wyposażenia dla wyznawców islamu byłyby też gabinety masażu, punkt z żywnością halal oraz sala modlitewna.

Przeprowadziłem badania rynku i stwierdziłem, że baseny dla ortodoksyjnych muzułmanów są luką, którą można wypełnić – dodał syn tureckich gastarbeiterów.

Zobacz także: Zobacz też: Czy polscy muzułmanie mogą się zradykalizować?

Pomysł zrodził falę sprzeciwu. Koncepcja pływalni, z której mogliby korzystać tylko muzułmanie spotkała się z twardą reakcją środowisk politycznych w Niemczech. Krytykuje ją m.in. rzecznik ds. polityki integracyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec Turgut Yüksel.

Pan Zeran swoją propozycją dzieli społeczeństwo, polaryzując i szkodząc procesowi integracji – mówi Turgut Yüksel.

Abdullah Zeran nie widzi nic złego w nowym basenie. Pomysłodawca odpiera zarzuty i głosy krytyki. Twierdzi, że "każdy ma prawo do zaspokajania sowich potrzeb w taki sposób, jaki chce". Mężczyzna uważa, że koszty gruntu miałyby oscylować w okolicy 3 mln euro. Budowa samego obiektu wynieść ma natomiast 100 mln euro.

To jest wyłącznie basen. To nie ma znaczenia. Niektórzy z nas chodzą do meczetu w piątki, inni w soboty do synagogi, a jeszcze inni w niedziele do kościoła. A mimo to wiele nas łączy – spiera się 38-letni właściciel fabryki mydła.

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić